03.02.2022 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Králíci si zaslouží větší pozornost

Chov králíků má na území České republiky dlouhou historii. Ve větší míře se u nás tito hlodavci začali chovat před zhruba sto padesáti lety. Zpočátku nebyla hlavním cílem chovu produkce masa, ale kožešin. Už v dávné minulosti ale králíci zpestřovali život dětem sedláků, sloužili jim na hraní.

První zmínky o výskytu králíků na území ČR pocházejí z patnáctého století. Od sedmdesátých let devatenáctého století docházelo k masivnímu dovozu plemen králíků. Tehdy se k nám dostala například plemena francouzský beran nebo anglický beran.

V polovině devatenáctého století se pořádaly výstavy, kde se vystavovali nejen králíci, ale také výrobky z kožešin. Takové výstavy probíhaly až do padesátých let dvacátého století. Na začátku minulého století došlo k popularizaci chovu králíků. První spolek byl u nás založen v roce 1902. Tehdy také začal vycházet časopis Králíkář. V dalším období se pořádaly králičí hody na podporu konzumace masa králíků.

V současnosti se stále rozšiřuje počet plemen. Králík se mimo jiné uplatňuje i při zoorehabilitaci. V Evropě i u nás ale klesá spotřeba králičího masa. Je potřeba větší osvěta zaměřená na prospěšnost jeho konzumace.

Informace z oblasti chovu králíků zazněly na semináři Nové směry v intenzivních a zájmových chovech králíků, který proběhl na půdě České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).

V posledním desetiletí měl chov králíků na našem území klesající tendenci, ale situace se začala zlepšovat. V roce 2010 se v České republice dohromady ve velkochovech i malochovech chovalo 8306 tisíc králíků, ale v roce 2019 už jen 4887 tisíc. V roce 2020 došlo k navýšení na 4926 tisíc kusů.

K meziročnímu zvýšení došlo v malochovech, zatímco na farmách byl zaznamenán pokles. Malochovatelé v roce 2020 chovali čtyři milióny králíků na výkrm a měli 680 tisíc chovných. Na velkých farmách se stav králíků na výkrm snížil z 250 tisíc v roce 2019 na 235 tisíc v roce 2020. Množství chovných zvířat ve velkochovech ve stejném období kleslo ze dvanácti na jedenáct tisíc.

K nárůstu u drobnochovatelů došlo i díky pandemii způsobené šířením koronaviru Covid-19. Králík se stal vítaným obohacením jídelníčku, a především určitou jistotou dostupnosti kvalitní potraviny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down