27.10.2018 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kráva, to je především bachor

Zemědělská společnost Kosova Hora, a. s., patří mezi největší zemědělské podniky na Příbramsku. Aktuálně hospodaří na výměře 3335 hektarů zemědělské půdy, z této výměry připadá zhruba 1200 ha na trvalé travní porosty. Podle slov předsedy společnosti Ing. Petra Krampery se podnik zabývá klasickou prvovýrobou. V živočišné výrobě je stěžejním odvětvím chov dojeného skotu, konkrétně plemene holštýn. V podniku mají jednu z nejvyšších cen mléka v oblasti, především díky vysokým složkám.

V letošním roce kvůli dobře známému suchu nebyly podmínky pro chov skotu ideální. Jak sdělil předseda podniku, ve zdejších podmínkách je normální sušší jako, ale v letošním roce byl nedostatek vláhy extrémní. „V dubnu, květnu, červenci a srpnu nespadl ani milimetr srážek. Projevilo se to na zhruba 55% propadu výnosu travních porostů. V současné době probíhají jednání o podpoře ze strany státu,“ komentoval Ing. Krampera.

V roce 2018 byly investice do podniku ve výši 37 milionů korun, šlo přitom hlavně o živočišnou výrobu. Za posledních několik let se v Kosově Hoře zrenovovalo několik stájí pro dojnice i mladý skot a také silážních jam. Došlo i k výměně dojírny, aktuálně je v provozu dojírna typu side by side Boumatic s kapacitou 2 x 16 míst. Zakoupil se krmný vůz a před dvěma lety začal fungovat systém monitoringu pohybové aktivity Smart Dairy Boumatic, který chovatele informuje i o denním počtu přežvykování každé dojnice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down