23.02.2016 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krávy a bioplyn nejsou konkurence

ZEPO Bořitov, družstvo, hospodaří na Blanensku na rozloze 1386 hektarů zemědělské půdy, z toho připadá 1265 ha na půdu ornou. Jak říká jeho předsedkyně Ing. Ludmila Slavíčková, svojí rozlohou patří mezi menší zemědělské podniky na okrese Blansko.

Rostlinná výroba se podle představitelky podniku řadí mezi tradiční. Na 55 procentech orné půdy najdeme obilniny, kukuřice se aktuálně pěstuje na 320 hektarech, vojtěška na ploše 110 ha a cukrovka zhruba na dvaceti hektarech. Jednotlivé výměry jsou celkem stabilní, s výjimkou cukrovky, která se dříve pěstovala i na 100 ha, ale cukrovarská krize její výměru snížila. Naopak plocha kukuřice vzrostla před třemi lety z důvodu zprovoznění bioplynové stanice. Ta byla podle slov představitelky družstva postavena bez dotací a aktuálně disponuje výkonem 549 kW. Díky jejímu provozu se snížily nároky na energetické zásobení podniku, produkované teplo se totiž využívá ve všech objektech družstva.
V oblasti chovu hospodářských zvířat se v Bořitově věnují produkci mléka, hovězího a vepřového masa a také chovu drůbeže s kapacitou 10 000 slepic. Dříve zde byly také ovce – až 3,5 tisíce kusů – ale po revoluci byl vzhledem k poklesu výkupních cen masa a vlny ovčín rekonstruován na halu pro chov drůbeže.*

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Jihomoravský kraj.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down