Tranzitní (okoloporodní) období je naprosto kritickým okamžikem pro úspěšnou laktaci, ale i reprodukci a zdravotní stav zvířat. Cílem je připravit zvířata na rapidní nárůst metabolických požadavků v období, kdy množství přijatého krmiva zdaleka není dostatečné, aby pokrylo vysoké potřeby. Dojnicím nechybí pouze energie a protein, ale důležité minerály – především vápník a hořčík.
Vápník se podílí na celé řadě fyziologických funkcí v těle, například zajišťuje svalové kontrakce nutné k vypuzení telete při otelení, střevní peristaltiku a vlastně samotný pohyb krávy jako takové. Kalcium hraje také důležitou roli ve spoustě metabolických tělesných pochodů, jakými jsou přenos nervového vzruchu, propustnost buněčných membrán, sekrece enzymů a proteinů, koagulační a vazokonstrikční mechanismy a aktivace buněčné imunity.
Již dlouho jsme si vědomi, že požadavky na vápník v okoloporodním období silně narůstají a krmná dávka by tak měla poskytovat adekvátní množství minerálů, abychom se vyhnuli problémům spojeným s jejich nedostatkem. Svalové kontrakce dělohy, které jsou pro porod nezbytné, dostávají metabolismus pod obrovský tlak, který musí být krávy připraveny ustát. Nejdříve bychom ale měli porozumět mechanismům, které ovlivňují regulaci, vstřebávání a využitelnost minerálů u zvířat. Prakticky všechny tělesné pochody stojí na určitém citlivém stavu rovnováhy a krávy mají několik možností, jak s vápníkem pracovat.
Jednou z nich je funkce parathormonu (PTH), který vzniká v příštítných tělískách a reguluje množství vápníku v organismu. Při nedostatku kalcia se uvolňuje více PTH, což stimuluje vyšší vstřebávání minerálu z krmiva a využívání tělesných rezerv z kostí. PTH má vícero rolí:
- Stimuluje aktivitu osteoklastů (kostních buněk) během poklesu sérové hadiny vápníku. Tyto buňky jsou zodpovědné za uvolňování zásobního vápníku z kostí.
- Nepřímo podporuje vstřebávání vápníku v trávicím traktu tvorbou aktivní formy vitaminu D (kalcitriolu). Když je PTH aktivní, využitelnost vápníku v těle se maximalizuje pro uspokojení potřeb metabolismu. Steroidní hormon kalcitriol spolu s PTH také omezuje ztráty vápníku v moči.*