Krmná aditiva a hmotnostní přírůstek telat

V intenzivním systému řízení chovů hospodářských zvířat je přirozené osvojení autochtonní mikroflóry zásadně sníženo změnou střevního prostředí, což umožňuje patogenům kolonizovat střevní mikroflóru. Výskyt metabolických poruch u telat představuje velmi aktuální problém a jedním z významných faktorů, které tento stav ovlivňují, je nedostatečná péče o telata a s ní spojená nedostatečná kolostrální výživa telat. Význam probiotik a prebiotik spočívá v jejich schopnosti stabilizovat vnitřní střevní mikroflóru a ovlivnit zdraví a dobré životní podmínky telete.

Pravidelná aplikace probiotik může pomoci vytvořit stabilní a vyváženou střevní mikroflóru, která zlepší zdraví telete. Probiotika jsou životaschopné mikroorganismy, které mají příznivý vliv na zdraví hostitele tím, že zlepšují jeho střevní mikrobiální rovnováhu. Pro patogenní mikroorganismy probiotika představují konkurenty v zužitkování střevního prostoru a živin, snižují střevní pH při tvorbě organických kyselin, uvolňují bakteriociny a peroxid vodíku a stimulují imunitní systém hostitele. Probiotika mohou snížit riziko infekcí a střevních poruch.

Výsledky experiment prokazují pozitivní vliv probiotických krmných aditiv na přírůstky živé hmotnosti a zlepšení zdravotního stavu telat. Samostatné použití prebiotického přípravku Ascophyllum nodosum nemělo jednoznačný vliv na přírůstky živé hmotnosti, ale existují pozitivní tendence pro jeho využití. V dalším výzkumu by bylo vhodné vyzkoušet kombinaci probiotik, prebiotik a fytobiotik a dosáhnout tak lepších výsledků. Tuto kombinaci krmných aditiv se správnou technologickou péčí o telata dokazují naše poslední výzkumy. Nesmíme však zapomínat, že péče o tele nenastává až po jeho narození, ale již ve zvýšené péči o jeho matku.

Ing. Luboš Zábranský, Ph.D., Ing. Petr Brož, prof. Ing. Miloslav Šoch, CSc., Ing. Anna Poborská,  Ing.Eva Petrášková, Ph.D., doc. Ing. Františk Lád, CSc., Ing. Martin Kantor, Katedra zootechnických věd,  ZF JČU v Českých Budějovicích

Podrobněji v časopisu Náš chov 6/2020.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down