U drůbeže je jednou z hlavních užitkových vlastností produkce masa, výhodná krátkým obdobím výkrmu drůbeže díky vysoké intenzitě růstu. V intenzivních velkochovech se průměrná délka života brojlerového kuřete pohybuje mezi 35 až 42 dny.
V současnosti se u nás výkrm brojlerů uskutečňuje s celoročním provozem (6–7 výkrmových turnusů) v moderních bezokenních halách s kontrolovaným světelným režimem a větráním, automatickým krmením a napájením s podlahovým podestýlkovým systémem ustájení.
Krmná linka uvnitř haly je zásobena krmnou směsí skladovanou ve venkovních zásobnících umístěných v těsné blízkosti výkrmové haly. Propojení venkovních zásobníků a násypek krmných linek v hale řešeno většinou spirálovými dopravníky v podobě flexibilních trubek, ve kterých je krmivo unášeno spirálou, v případě nutnosti vyšší výkonnosti je spirála nahrazena šnekem. Z násypek je následně krmivo dopravováno spirálovým dopravníkem k jednotlivým níže položeným nebo zavěšeným krmítkům.
Celý krmný (i napájecí) systém je zavěšený na nosné konstrukci podhledu haly a je možno jej vytahovat vzhůru ke stropu (navijákem přes kladky) dle potřeby (podle zvětšující se výšky kuřat, při odklizu podestýlky po ukončení výkrmového cyklu) bez jakékoliv demontáže.
V prvních dnech života by mělo být krmivo umístěno tak, aby bylo kuřatům ihned přístupné, a proto je podáváno ve formě prosetých drcených granulí nebo mini pelet nejlépe na pásy papíru , případně do plochých krmítek. Zároveň musí být krmivo kuřatům k dispozici také v miskových, tubusových a příp. žlábkových krmítkách.
Na začátku výkrmu jsou krmítka spuštěná úplně na zem a, později je nutné nastavit krmný systém tak, aby byl zajištěn optimální přístup kuřat ke krmivu, tzn. spodní část žlábku nebo misky by měla být ve stejné úrovni jako hřbety kuřat.
Více si přečtete v článku autorů Ing. Marie Šístková, CSc., Ing. Ivo Celjak, CSc., prof. Ing. Miloslav Šoch, CSc., dr. h. c., Ing. Tomáš Zoubek, Ing. Martin Filip, Katedra zemědělské, dopravní a manipulační techniky, Zemědělská fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích v příručce Technologické systémy krmení hospodářských zvířat.