V současnosti jsou nosnice pro produkci konzumních vajec soustředěny v intenzivních chovech a ustájeny ve velkokapacitních bezokenních halách s kontrolovaným světelným režimem, větráním, automatickým krmením, napájením a sběrem vajec.
Požadavky na krmné linky v chovech nosnic jsou zaměřeny především na zachování kvality krmné směsi (co nejvíce homogenní s minimem jemných a velmi hrubých částic), četnost krmení a způsob podání krmné dávky.
V podlahových chovech se používají dvě základní varianty stacionárních krmných linek. První způsob distribuce krmiva je řešen dopravníkovými krmítky, kdy krmný systém tvoří:
Systém stacionární krmné linky ve voliérových chovech používá dopravníková krmítka a je tvořen:
V chovech nosnic v obohacených klecích se uplatňují dva základní způsoby krmných systémů. V první variantě je krmný systém nedílnou součástí klecové baterie a pro distribuci krmné směsi je použito dopravníkové krmítko s plochým řetězem a systém krmné linky je stejný jako u voliérového chovu.
Zásobování chovných hal krmivem při všech variantách automatických krmných systémů je řešeno jednotlivými dopravními větvemi krmných zařízení a krmnou linku doplňují vnější příjmové zásobníky suché krmné směsi (sklolaminátové nebo ocelové) umístěné v těsné blízkosti haly a spojené s vnitřním zásobníkem většinou šnekovými dopravníky.
Více se dočtete v článku autorů Ing. Marie Šístková, CSc., Ing. Ivo Celjak, CSc., prof. Ing. Miloslav Šoch, CSc., dr. h. c., Ing. Tomáš Zoubek, Ing. Martin Filip, Katedra zemědělské, dopravní a manipulační techniky, Zemědělská fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích v příručce Technologické systémy v krmení hospodářských zvířat.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Dobrý den,
Chtěla bych se Vás zeptat jak lze citovat článek: Krmné linky ve velkochovech nosnic.
Děkuji
Vincentová