09.01.2017 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krmné linky ve velkochovech nosnic

V současnosti jsou nosnice pro produkci konzumních vajec soustředěny v intenzivních chovech a ustájeny ve velkokapacitních bezokenních halách s kontrolovaným světelným režimem, větráním, automatickým krmením, napájením a sběrem vajec.
Požadavky na krmné linky v chovech nosnic jsou zaměřeny především na zachování kvality krmné směsi (co nejvíce homogenní s minimem jemných a velmi hrubých částic), četnost krmení a způsob podání krmné dávky.

V podlahových chovech se používají dvě základní varianty stacionárních krmných linek. První způsob distribuce krmiva je řešen dopravníkovými krmítky, kdy krmný systém tvoří:

  • příjmový zásobník krmné směsi (venkovní silo),
  • šnekový nebo spirálový vynášecí a současně plnicí dopravník,
  • a dopravníková krmítka s plnicím dopravníkem.

Systém stacionární krmné linky ve voliérových chovech používá dopravníková krmítka a je tvořen:

  • příjmovým zásobníkem krmné směsi,
  • šnekovým, spirálovým vynášecím a zároveň plnicím dopravníkem,
  • vnitřním zásobníkem a plnícím zpravidla řetězovým dopravníkem (plochým řetězem)
  • a dopravníkovými krmítky.

V chovech nosnic v obohacených klecích se uplatňují dva základní způsoby krmných systémů. V první variantě je krmný systém nedílnou součástí klecové baterie a pro distribuci krmné směsi je použito dopravníkové krmítko s plochým řetězem a systém krmné linky je stejný jako u voliérového chovu.

Zásobování chovných hal krmivem při všech variantách automatických krmných systémů je řešeno jednotlivými dopravními větvemi krmných zařízení  a krmnou linku doplňují vnější příjmové zásobníky suché krmné směsi (sklolaminátové nebo ocelové) umístěné v těsné blízkosti haly a spojené s vnitřním zásobníkem většinou šnekovými dopravníky.

Více se dočtete v článku autorů Ing. Marie Šístková, CSc., Ing. Ivo Celjak, CSc., prof. Ing. Miloslav Šoch, CSc., dr. h. c., Ing. Tomáš Zoubek,  Ing. Martin Filip, Katedra zemědělské, dopravní a manipulační techniky, Zemědělská fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích v příručce Technologické systémy v krmení hospodářských zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down