Krmný stůl nebo žlab a krmiště – rozhodující prvky

Každý chovatel, pokud chce mít úspěšné stádo a celý svůj chov, musí mít nadprůměrné znalosti o managementu a především o chování zvířat. Jednou z významných a účinných metod k analýze úrovně stáda je kontinuální pozorování krav. Jedině tak může dospět nejen k hledání příčin obtíží, ale navíc i k uplatnění konkrétních opatření pro nápravu chyb, omylů a průšvihů.

Proto se chovatel musí naučit klást si tři následující otázky:

  • Co vidím, je pozitivní či negativní projev či situace?
  • Dovedu určit příčinu těchto projevů a situací?
  • Jaké to má, resp. bude mít důsledky pro zvířata a pro něho? Přitom nesmí přehlížet i sebemenší příznaky problémů.

 

To vše musí následně pojmenovat a zobecnit! Musí diskutovat se svými kolegy zootechniky i ošetřovateli, o všech vzniklých problémech a snažit se tím zabránit vlastní „provozní slepotě“. Připuštěním názorů jiných se totiž zamezí subjektivnímu vyhodnocení. Ve stáji, ale i na pastvině či výběhu existuje bezpočet kritických míst. Jedním z nich jsou místa, kde vzniká mnoho nepředvídatelných situací. Jsou to: krmiště, krmný žlab, resp. krmný stůl.

Dobrý chovatel musí být zároveň pozorovatelem. Úspěch ve stáji zaručí jen a jen dostatek informací o zvířatech, jejich chování ve stáji, ale i o ošetřovatelích a jejich prohřešcích proti zvířatům, pravidelnosti zahajování pracovních operací či ochraně zvířat proti krutosti. To že chovatel nemůže znát všechno, se dá omluvit, ale že něco nevidí, to svědčí o jeho provozní slepotě.

 Doc. Ing. Oldřich Doležal, DrSc., technolog-specialista

Více v časopisu Náš chov 11/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down