Základem výživy skotu je výroba objemných krmiv v dostatečném množství. Kvalitní a zdravotně nezávadné siláže, především bílkovinné, budou vždy značně náročné na jejich výrobu. V současné době máme k dispozici techniku pro silážování, která je na vysoké technologické úrovni. Přesto, i s vyspělou technikou, se nepodaří vždy vyrobit siláž, která je výborná a zdravotně nezávadná. Je hodně faktorů, které ovlivňují kvalitu siláží. V poslední době jsou velké změny klimatických podmínek, jako je sucho, vysoké teploty vzduchu, dlouhotrvající prudké deště atd.
V roce 2015 byl hlavním fenoménem nedostatek dešťových srážek. První seče všech plodin byly v normálu, se standardním výnosem. Také sklizeň úponkových hrachů na siláž měla nadprůměrný výnos a kvalitu. Výroba siláží z prvních sečí a siláže z hrachu se stala základem krmivové základny v mnoha zemědělských podnicích. Druhé a další seče byly silně ovlivněny dlouhotrvajícím suchem. Z bílkovinných siláží se to projevilo především na výrobě siláží z trvale travních porostů, které na druhých a třetích sečích téměř nevykázaly žádný výnos. Také jeteloviny byly silně poznamenány suchem a výnos silážní hmoty na dalších sečích byl nízký.
Od roku 1997 AgroKonzulta Žamberk spol. s r. o. statisticky vyhodnocuje a porovnává kvalitu objemných krmiv za poslední rok s jednotlivými uplynulými ročníky. Hodnocení vychází z databanky krmiv v systému monitoringu analytických rozborů krmiv v rámci ČR. V databance krmiv je do konce roku 2015 shromážděno 81 590 rozborů krmiv.
V databance jsou archivována pouze krmiva, rozborovaná v laboratořích v ČR, která splňují stejná kritéria hodnocení a výpočtu, aby v daném časovém úseku bylo možné jejich porovnání.*
Více si přečtete ve Farmáři č. 4