Kvalitní mléko i při vysokých teplotách prostředí

Tepelný stres má vliv i na vývoj mléčné žlázy. Krávy musí být chovány v prostředí, kde jsou teploty v jejich termoneutrálních zónách, aby dosáhly svého maximálního genetického potenciálu. Neschopnost zajistit odpovídající teploty prostředí může dramaticky změnit chování, zdraví a produktivitu krav.

Když jsou dojnice vystaveny horkému prostředí, které není ochlazováno, epiteliální buňky mléčné žlázy se dobře nemnoží, což vede k nižší produkci mléka. U jalovic narozených kravám, které zažívají tepelný stres zejména v pozdní fázi březosti, je potenciál pro budoucí produkci mléka také snížen. Tepelný stres může negativně ovlivnit proces involuce během období stání na sucho v důsledku endokrinologických změn – snížené produkce estrogenu a zvýšení prolaktinu. Během první fáze involuce je v mléčné žláze aktivních mnoho imunitních buněk, které připravují mléčnou tkáň na další laktaci. Dobrá imunitní funkce je velmi důležitá pro ochranu mléčné žlázy během laktace i v době stání na sucho.

Míra výskytu mastitidy se může zvýšit během letního teplého období. Tepelný stres má negativní vliv na zdraví vemene, protože způsobuje snížení imunity laktujících a na sucho stojích krav. Potlačení imunity může trvat dlouhou dobu v průběhu produktivního života krávy a může mít negativní dopad na to, jak krávy reagují na expozici patogenům. Všechny tyto faktory přispívají ke zvýšení pravděpodobnosti intramamárních infekcí a ke snížení kvality mléka. Spolu se zavedením strategií snižování tepla ve stáji se musí snížit expozici patogenů na konec struku. Mléko získané od čistých a zdravých krav je kvalitní. Krávy by měly být pokud možno čisté, bez bláta, hnoje a prachu. Špinavá vemena a struky jsou hlavním zdrojem kontaminace mléka. Viditelné nečistoty by se neměly dostat do mléka po důkladném očištění vemene a struků před dojením. Prevence mastitidy je mnohem lepší než léčba, a proto jsou preventivní opatření nezbytná. Nádoj a čistotu produkovaného mléka ovlivňuje mnoho faktorů životního prostředí. Obecně platí, že zdraví dojnice a jejího vemena ovlivňují voda, dojič, životní prostředí, dojící stroj, dojení, výživa, management a zdraví stáda.

Výživa může mít vliv na zdraví vemene krávy. Nedostatek vitamínu A nebo E a stopového prvku selenu mohou způsobit zvýšený výskyt mastitid v důsledku snížení přirozené obranyschopnosti vemene. Pro udržení dobrého zdraví vemene a čisté produkce mléka je nutné co nejvíce zamezit počáteční bakteriální kontaminaci mléka. Management stáda s důrazem na zdraví vemene a jeho okolí je nezbytnou podmínkou pro produkci kvalitního mléka. Správný program kontroly mastitidy a ochlazování krav v době teplého počasí pomůže snížit počet případů mastitidy. Přínosem bude zvýšená produkce mléka, snížení veterinárních nákladů a méně vyřazených dojnic.

Podrobněji v časopisu Náš chov 5/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down