01.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní pracant z jihu

Dojicí roboty Lely Astronaut provázejí chovatele dojnic již 25 let. V celém světě je jich aktuálně v provozu zhruba 30 000 v různých provedeních. V České republice jsou za 15 let roboty Lely v počtu 165 kusů a dvacet kusů bude zprovozněno do konce letošního roku. Na Slovensku se jedná o 20 robotů Lely v provozu a čtyři kusy plánované do konce roku 2018. Příští rok tak Česká republika a Slovensko dohromady přesáhnou hranici dvou stovek robotů Lely.

 

Jeden z těchto robotů – konkrétně Astronaut A4, najdeme ve stáji rodiny Mačlových z Mačic nedaleko jihočeských Strakonic. Před třemi roky nahradil letitou dojírnu a jeho práci si soukromě farmařící rodina nemůže vynachválit.

Jan Mačl začal podnikat v zemědělství ihned po revoluci, v té době se svými rodiči navázal na hospodaření obou dědů. Kromě restituovaných pozemků se rodině podařilo získat k pronájmu i další pole a hospodaření na zhruba 85 hektarech mohlo začít.

Půda každým rokem přibývala, stejně jako se zhoršoval boj o ni. V současné době hospodaří rodina v systému ekologického zemědělství ve dvou střediscích, v Mačicích je zapsáno 186 hektarů a chov dojeného skotu a v nedalekých Vískách najdeme 96 ha zemědělské půdy a stádo skotu plemene aberdeen angus.

Většinu výměry zaujímají trvalé travní porosty, na orné půdě se pěstuje pšenice, tritikale, oves, peluška a omezeně brambory, v příští sezóně farmář počítá i s hrachem využitelným ve výživě skotu. Omezení ohledně biorežimu podle Jana Mačla velká nejsou, podle jeho slov se dají porosty ošetřovat zvýšeným mechanickým působením, třeba využíváním prutových bran.

V začátcích soukromého hospodaření vystavěli Mačlovi volnou stáj s dojírnou. Po dvaceti letech se rozhodli pro změnu, vzdušnou světlou novostavbu podle posledních trendů welfare a s robotem namísto dojírny. „Chtěli jsme si zjednodušit práci,“ vysvětluje chovatel hlavní důvod, proč oslovili společnost AGRO-partner, s. r. o., která na náš trh dodává dojicí roboty Lely Astronaut.*

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down