28.06.2024 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní žito – budoucnost výživy

Zemědělský podnik Agroma Jíkev, s. r. o., hospodaří na Nymbursku na 870 hektarech zemědělské půdy, z nichž připadá prakticky veškerá plocha na půdu ornou, s výjimkou povinných biopásů na osmi procentech výměry. Kromě rostlinné výroby se zabývá také živočišnou, konkrétně chovem dojnic v počtu zhruba 150 kusů.

Jak informoval spolumajitel podniku Ing. Bohumil Dohnal, dva areály v Jíkvi koupila společnost Fertistav CZ, a. s., relativně nedávno. V jednom středisku se nachází krávy, jalovice a telata, ve druhém stojí výkrmna skotu. „Naším záměrem je převést všechny kategorie na jedno středisko,“ plánuje Ing. Dohnal. A tím to podle jeho slov nekončí, aktuálně se rozhoduje o nové podobě stájí, které buď projdou rekonstrukcí, nebo se postaví nové pro vyšší počet krav. To ale neznamená, že se dílčí úpravy neprovádějí průběžně, aktuálně se například montují nové nerezové napáječky s vysokým průtokem.

Ing. Bohumil Dohnal (vpravo) spolupracuje s Petrem Havránkem již dva roky
Ing. Bohumil Dohnal (vpravo) spolupracuje s Petrem Havránkem již dva roky

Jen holštýn

V současnosti se v chovu nachází 110 holštýnských plemenic a 45 strakatých, ty se postupně zapouštějí masným býkem. V budoucnu se totiž chce Ing. Dohnal spolu s ředitelem podniku Tomášem Živnůstkou zaměřit pouze na holštýnský skot.

Z důvodu navýšení počtu holštýnek se jalovice i krávy tohoto plemene inseminují pouze sexovaným semenem od prověřených býků, což je podle Ing. Dohnala sázka na jistotu. Prioritní jsou vlohy pro mléčnou užitkovost a složky.

Na strakaté plemenice se, jak již bylo řečeno, pouští masní býci, kvůli snadným porodům plemene belgické modrobílé. I tyto dávky jsou sexované.

Reprodukce je založena na synchronizačních protokolech Presynch a Ovsynch. Aktuální mezidobí činí 398 dní u holštýnek a 376 dní u strakatých krav. Na zabřezlou plemenici se spotřebuje 2,5 dávky u plemene H a 1,35 dávky u plemene C.

Nejen oblasti výživy spolupracuje chov se společností Sano, konkrétně s Ing. Ivošem Jílkem a Petrem Havránkem. S tím souvisí i podávání jednotné krmné dávky kravám v laktaci. „Krmí se na 5 až 8 procent zbytků, které se posléze podávají vykrmovaným býkům,“ upřesňuje Petr Havránek.

Žito je ideální skladovat ve vacích. Pak vypadá takhle
Žito je ideální skladovat ve vacích. Pak vypadá takhle

Krmná dávka je postavená na kukuřičné siláži, žitné senáži, řepkovém šrotu a vlhkém kukuřičném zrnu. Potřeby minerálních látek saturuje doplněk.

Dojnice na sucho a vysokobřezí jalovice přijímají stejnou krmnou dávku postavenou na vysokém příjmu kvalitní řezané slamy, kukuřičné siláže a žitné senáže, Pro pokrytí potřeb minerálních látek se podává přípravek MiproPren 250.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down