13.11.2020 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Léčba osutiny prasat vyžaduje komplexní přístup

Osutina prasat je jedno z nejvíce rozšířených infekčních onemocnění kůže ve stádech prasat v chovech po celém světě. Postihuje jednotlivá zvířata, skupiny i celá stáda, nejčastěji sající či odstavená selata. Přitom platí, že u nejmladších kategorií zvířat jsou příznaky horší.

Osutina se projevuje kožními změnami lokalizovanými na různých částech těla nebo generalizovaným výsevem po celém těle, s následnými komplikacemi celkového zdravotního stavu zvířat. V lehčích formách se jedná o postižení kůže na hlavě, uších či kolem rypáku, které později přechází na celé tělo. Při dlouhotrvajícím procesu dochází k postižení hlubokých vrstev kůže s následnou tvorbou nekróz, především na ocásku či okrajích ušních boltců. V nejtěžších případech způsobují léze rozšířené po celém těle těžké formy dehydratace s následným úhynem. Původcem onemocnění je bakterie Staphylococcus hyicus, která díky svým vlastnostem a produkci řady různých látek infekci zhoršují a brání tak možnému vyhojení lézí i obranyschopnosti organizmu se infekci bránit. Nejdůležitějším faktorem virulence, čili schopnosti působit klinické změny, je tzv. exfoliativní toxin, který se vyskytuje ve stádech prasat v několika typech s odlišnou prevalencí. K nákaze osutinou dochází většinou již po porodu z matky na selata. Běžně se však přenáší vzájemným kontaktem selat.
Na klinice chorob přežvýkavců a prasat FVL, VFU Brno zjistili, že k léčbě osutiny je třeba
přistupovat komplexně. Nezbytné je zajistit ihned po narození kvalitní kolostrální imunitu a zabránit vzájemným bojům mezi selaty. Dále je nutné zajistit komplexní biosekuritu a optimalizovat jak podmínky stájového prostředí, tak i zastoupení zinku a železa v krmné dávce.
Více se dočtete v článku MVDr. Zdeňka Fajta, Ph.D. , který vyjde prosincovém čísle časopisu Náš chov.
1/ Výsev kožních lézí na celém těle
3/Aplikace zinkové masti

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down