06.11.2019 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesnictví a bioprodukce ovsa

Ve Finsku aktuálně funguje asi 50 tisíc farem, přičemž v zemědělství jsou zaměstnána asi 4 % pracovní síly. Zemědělskému sektoru dominují rodinné farmy, které jsou silně spojeny s lesnictvím, takže příjmy farmářům plynou také z produkce dřeva, ale i z organizovaného lovu sobů a jelenců.

Delegaci zahraničních novinářů provázel po farmách a hostil majitel farmy Stor-Tötar Max Schulman. Vystudovaný zemědělský ekonom pracoval v Unii producentů a majitelů lesů jako poradce pro obilniny, olejniny a proteinové plodiny. Je také vedoucím Pracovní skupiny pro obilniny Copa/Cogeca v Bruselu. Farmář pozval s ženou Martou přítomné evropské novináře k sobě domů na večeři. Pokrm z kvalitního hovězího byl výborný stejně jako atmosféra. Ve starobylém domě byla v každém rohu patrná úcta ke staré rodinné tradici farmaření.

Max Schulman převzal farmu od svého otce v letech 1986 a 2002, jeho přímí předkové však vlastní tuto farmu již více než 400 let. Max doufá, že i jeho tři synové budou pokračovat v rodinné tradici. V Monaku se seznámil se současnou ženou Martou, Španělkou, která dnes pevnou rukou vládne zdejšímu hospodářství. „Bez Marty by tady nefungovalo nic,“ uznává Max důležitou roli naší hostitelky. Ta jenom podotýká, že je to logické, když on je stále někde „v pracovním nasazení…“

Zaměřením farmy je rostlinná výroba a lesnictví. Celková plocha tvoří 300 ha. Vše zvládá rodina, sezónní pracovníci a najaté služby. Za rok se na orné půdě vyprodukuje 400 až 600 tun plodin, ze kterých tvoří hlavní podíl oves. Produkce je organická. Arktická zima si poradí s většinou chorob a škůdců, tudíž vede k menší spotřebě pesticidů. Díky těmto podmínkám je Finsko ovesnou supervelmocí. Jeho kvalita je výjimečná a nedává se zdaleka jenom koním, naopak. Často je produkován jako gluten-free, země věnovala značné prostředky na výzkum a propagaci ovesných produktů. Význam pro lidské zdraví je jednoznačně pozitivní.

Max dříve pracoval také pro sektor mechanizace zemědělství, konkrétně u národního výrobce traktorů Valtra. Tuto značku byste našli na 65 % finských farem. Pro zvládnutí lesa využívá farma Stor-Tötar služeb společnosti Metsä Group, stejně jako předcházející farmář.*

Foto autor a Cornelia Smet (EU)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down