22.05.2023 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letos jen komentovaná přehlídka

Stejně jako v předchozích letech, tak i na letošní Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně měl Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s., svou expozici. Pro mnohé členy z vedení svazu však byla těžko stravitelnou změnou skutečnost, že se museli obejít bez prezentace zvířat v předvádišti, jak bývalo standardně zvykem. O to větší prostor dostaly členky Klubu zpracovatelů vlny a jiných přírodních materiálů, jejichž originální výrobky poutaly zaslouženou pozornost návštěvníků.

Expozice ovcí a koz čítala jen něco přes padesát zvířat. Dvaačtyřicet předvedených ovcí, včetně deseti jehňat, reprezentovalo devět plemen. A to jak s masnou užitkovostí, zastoupené suffolkem a texelem, tak šesti kombinovanými plemeny, konkrétně ovcí jurskou, ouessantskou, zwartbles, clun forest, merinolandschaf, romney a valaška. Konečně devátým předvedeným plemenem byla romanovská ovce, která se řadí mezi plodná plemena. V kolekci jedenácti koz byla předvedena čtyři plemena jak s mléčnou užitkovostí – bílá a hnědá krátkosrstá, tak s masnou reprezentovanou burskou kozou, přičemž koza mohérová zastupovala srstnatá plemena.

„Duben je pro chovatele ovcí a koz asi ten nejhorší termín pro prezentaci živých zvířat na jakékoli výstavě. V drtivé většině případů totiž mají bahnice pod sebou jehňata a kozy kůzlata. A navíc tak logicky nejsou v odpovídající výstavní kondici. Protože ale Národní výstavu hospodářských zvířat považujeme za důležitou, dali jsme dohromady alespoň ukázkovou kolekci zvířat. Přesto musím chovatele pochválit za to, jak svá zvířata připravila na výstavu. Také z toho důvodu jsme se rozhodli ocenit nejlepší chovatele, kterým jsme tak předali celkem sedm pohárů. A to v kategoriích absolutní vítěz, nejlepší kolekce ovcí, nejlepší beran, nejlepší ovce, nejlepší kolekce koz, nejlepší kozel a nejlepší koza. Kromě zvířat se návštěvníci mohli pokochat také finálními výrobky z vlny od našich přadlenek, které si samozřejmě mohli také zakoupit, stejně jako odbornou literaturu. Po celou dobu konání výstavy jsme měli na stánku poradenskou službu, na níž se obraceli zájemci o chov malých přežvýkavců. S potěšením mohu konstatovat, že mezi nimi našli i mladí lidé, což v předchozích letech nebylo až tak běžné,“ uvedl předseda Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., Ing. Richard Konrád.

Více, včetně výsledků oceněných chovatelů se dočtete v červnovém čísle časopisu Náš chov.*

 

Beran z vítězné kolekce původních valašek z chovu občanského sdružení Stránske, z. s.
(zleva dole) Vlasta Konrádová, Hana Plšková, Kateřina Vodrážková,
(druhá řada) Vladimíra Křenková, Lada Teichmannová, Jana Suchá, Eva Vobrová, Ivana Lefnerová, Lada Šnajdrová
Vlasta Konrádová se svými nádhernými výrobky
Oveko, z. s. (dceřiná společnost SCHOK, z. s.) si za předvedené burské kozičky odvezla pohár za nejlepší kozu výstavy   
Romanovská bahnice s paterčaty z chovu Ing. Petra Zajíčka z Tehova

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down