18.05.2021 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letos již 39 ohnisek ptačí chřipky

Dnes byla Národní referenční laboratoří Státního veterinárního ústavu Praha potvrzena dvě nová ohniska ptačí chřipky. Oba případy byly potvrzeny ve Středočeském kraji v malochovu drůbeže.

Jedno ohnisko aviární influenzy bylo vyhlášeno v obci Chorušice na Mělnicku, kde chovatelce uhynulo devatenáct z celkového počtu jednadvaceti slepic. V chovu bylo současně také více než dvacet kachen, včetně kachňat, bez klinických příznaků. Druhé ohnisko bylo potvrzeno ve smíšeném chovu drůbeže v Čejeticích u Mladé Boleslavi. Z celkového počtu okolo 80 kusů chované drůbeže, v zastoupení slepic, kachen a hus, postupně uhynulo třicet slepic a jedenáct kachen. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha následně potvrdilo v obou případech přítomnost viru ptačí chřipky subtypu H5N8.
V souladu s evropskou legislativou bude zbývající drůbež utracena. Kolem ohnisek bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů, v nichž budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down