Letos již devět ohnisek ptačí chřipky

S aktuální vlnou ptačí chřipky se tuzemští chovatelé drůbeže potýkají od začátku loňského prosince. Počet deseti ohnisek aviární influenzy vyhlášených Státní veterinární správou na základě vyšetření v referenční laboratoři Státních veterinárních ústavů na sklonku roku se stále navyšuje. Do sedmnáctého ledna přibylo devět nových případů. Kvůli výskytu ohnisek nákazy napříč celou republikou se tak dá podle veterinářů očekávat, že počet potvrzených případů aviární influenzy se bude zvyšovat. To by měl být pro všechny chovatele drůbeže dostatečný argument pro to, aby nepolevovali v opatřeních snižujících riziko zavlečení uvedeného nebezpečného virového onemocnění do chovu.

Letošní deváté ohnisko ptačí chřipky subtypu H5N1 se potvrdilo v malochovu v obci Židněves na Mladoboleslavsku ve Středočeském kraji. Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn čtyř z celkového počtu šesti slepic. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do referenční laboratoře Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření. Vzhledem k potvrzení vysoce patogenní aviární influenzy subtypu H5N1 byla na hospodářství přijata opatření zamezující šíření nákazy. V jejich rámci byly zbývající slepice utraceny v souladu s legislativou. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma,  v nichž se chovatelé drůbeže budou muset řídit mimořádnými veterinárními opatřeními.

Z devatenácti ohnisek právě probíhající vlny aviární influenzy jich bylo patnáct potvrzeno právě v malochovech, které z hlediska dalšího šíření nákazy v chovech představují podle odborníků největší riziko. Odůvodňují to tím, že na rozdíl od komerčních chovů nemají zákonem stanovená pravidla biologické bezpečnosti ani nepodléhají pravidelným veterinárním kontrolám k ověření jejich dodržování. Protože nepodléhají státnímu veterinárnímu dozoru, nejsou pod kontrolou ani přesuny drůbeže a drůbežích produktů, kterými může být nákaza rozšířena do dalších chovů.*

 

Z devatenácti ohnisek právě probíhající vlny aviární influenzy jich bylo patnáct potvrzeno právě v malochovech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down