29.04.2023 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Líbivá kolekce diváky bavila

První den Národní výstavy hospodářských zvířat v Brně proběhla také komentovaná přehlídka plemene belgické modrobílé, v jejímž rámci byla oceněna nejlepší zvířata. Šestičlennou skupinu utvořenou z dvouměsíčního telete, tří jalovic, osmileté krávy a osmnáctiměsíčního plemenného býka, a sestavenou ze dvou chovů, hodnotili svazoví inspektoři Ing. Karel Šimák a Bc. Radek Dobeš.   

Přestože belgické modrobílé se u nás chová v čistokrevné plemenitbě bezmála třicet let, mezi chovateli se dosud nerozšířilo. Podle předsedy klubu chovatelů uvedeného plemene Ing. MVDr. Antona Hermana je do kontroly užitkovosti zapojeno asi dvacet matek. A stejně jako v ostatních zemích v Evropě i v tuzemsku se vyprodukovaná plemenná zvířata hojně využívají zejména v užitkovém křížení pro produkci zástavového skotu za účelem jatečného využití.  

Čtyři z celkového počtu šesti předvedených zvířat byly z chovu MVDr. Antona Hermana z Dubnice (Varnsdorf). Konkrétně se jednalo o jalovičku Chiméru z Dubnice (UZ 266232951 CZ), narozenou 17. 3. 2022 po otci Dauphin De Centfontaine. Dále o krávu s teletem – Betty z Dubnice ET (UZ 212337951 CZ), narozenou 9. 11. 2015 po inseminačním otci Attribut Du Fond De Bois na pátém teleti, respektive s dvouměsíčním býčkem Indigo z Dubnice a konečně o plemenného býka Huberta z Dubnice (UZ 662375051 CZ), narozeného 30. 10. 2021 po otci Tetu De La Coue.

Uvedenou skupinu pak doplnily starší jalovice Gabina z Chýště (UZ 406835953 CZ), narozená 17. 4. 2020 po otci      Baron De Warichet a Ema z Chýště (UZ 406309953 CZ), narozená 28. 7. 2018 po inseminačním otci            Orval Des 3 Frontieres z chovu ZD Chýšť.

„Je to líbivá, harmonická kolekce. Jedná se o zvířata s vybalancovaným osvalením na jemné kostře. Pokud jde o ocenění tria nejlepších zvířat, na třetím místo se umístil býček Indigo z Dubnice (UZ 662382051 CZ), narozený 2. 2. 2023 po otci Mambo Des Peupliers z chovu MVDr. Antona Hermana. Jedná se o klidné zvíře s jemnou hlavou, krásně nasazeným osvalením, se širokým hřbetem a vynikajícími hloubkovými rozměry. Druhé místo jsme přisoudili Gábině z Chýště z chovu ZD Chýšť, která vyniká širokým rovným hřbetem a abnormálně osvalenou zádí. Podle našeho názoru byla z předvedených zvířat nejlepší třináctiměsíční jalovička Chiméra z Dubnice, která prezentovala zvíře s harmonickou stavbou těla a excelentním potenciálem růstu,“ konstatovali ve finálovém rozstřelu rozhodčí.* 

 

Předseda Klubu chovatelů skotu plemene belgické modrobílé Ing. MVDr. Anton Herman s býkem Hubertem z Dubnice
Chovatelé ZD Chýšť doplnili kolekci belgického modrobílého plemene dvěma staršími jalovicemi 
Nejlepším zvířetem přehlídky byla vyhlášena třináctiměsíční jalovička Chiméra z Dubnice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down