21.03.2016 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Linie prasat do „C“pozice

V rámci národního programu jsou využívané otcovské linie prasat momentálně postavené na plemenech duroc, pietrain a bílé otcovské. Zatímco přínosem prvně zmiňovaného plemene je pevná konstituce, u pietraina je to vysoká masná užitkovost a u bílého otcovského výborné výkrmové vlastnosti.

 

Na inseminační stanici kanců Salaš reprezentují zástupci otcovských linií bezmála polovinu ustájených kanců. Z celkového počtu 93 zvířat se jedná o 25 plemeníků linie OL 34 (BO x D), deset kanců OL 48 (BO x Pn) a tři patří k OL 38 (D x Pn). Obrátili jsme se proto na vedoucí inseminační stanice kanců a hlavní šlechtitelku divize chovu prasat Plemenářských služeb, a. s., Otrokovice v jedné osobě Ing. Alenu Otáhalovou, abychom se dozvěděli něco více o požadavcích odběratelů na plemena, respektive otcovské linie určené  do „C“ pozice.

„Naše zkušenosti ukazují, že s jednou kombinací do „C“ pozice bychom neobstáli. Je potřeba mít širší nabídku, aby si zákazník  mohl vybrat. Každý chov má jiné podmínky a různá specifika. Především má jiné mateřské stádo, což může znamenat  především jinou zmasilost a jiné požadavky na kance v „C“ pozici. To, co v jednom chovu funguje, může být jinde propadák. České syntetické, respektive otcovské linie umožňují chovateli najít si svou cestu k maximální užitkovosti ve svých  podmínkách. Na ISK Salaš kanci syntetických linií zastupují 42 % ze stavu ustájených plemeníků, což v rámci tuzemských inseminačních stanic představuje bezkonkurenčně nejvyšší podíl. Zatímco u otcovské linie 34 se dosahuje vysokých přírůstků a zmasilosti do 60 %, kombinace OL 48  vykazuje  o něco nižší přírůstky, ale  lepší zmasilost v rozmezí od 60 do 62 %.  Kance do plemenitby nakupujeme ve známých  českých šlechtitelských chovech, které jsou zapojené do kontroly užitkovosti. Jejich parametry vlastní užitkovosti jsou známé a veřejně dostupné. Rodiče jsou zapsáni v české Plemenné knize. Je velmi důležité zodpovědně nakupovat kance. Pečlivě vybírat,  nic nepodcenit a  z požadovaných parametrů neslevit. V rámci české genetiky je z čeho vybírat. Zárukou genetického pokroku jsou jen  ta nejlepší zvířata. Pokud jde o kance, právě takové na naši inseminační stanici zařazujeme,“ uvedla Ing. Otáhalová.*

Více se dočtete v dubnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down