29.01.2009 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loňský rok a české strakaté plemeno

Rok 2008 byl pro chovatele skotu pestrý. Na jeho začátku se výkupní ceny mléka pohybovaly kolem 10 korun za kilogram. Následoval prudký pokles, který se v chovech již začíná negativně projevovat. Nejen o těchto problémech však hovořili chovatelé českého strakatého skotu, kteří se koncem minulého roku sešli na semináři ve Skalském Dvoře.

Uplynulý rok z pohledu chovatele ale i Svazu chovatelů českého strakatého skotu představil v úvodu semináře jeho předseda Ing. Roman Šustáček. Ve svém příspěvku připomněl, co se v uplynulém roce podařilo zvládnout, zmínil ale i oblasti, ve kterých je třeba v usilovné práci pokračovat. Výsledky kontrolního roku 2007/2008 přednesl ředitel svazu Dr. Ing. Josef Kučera. Podle jeho slov se za uplynulý chovatelský rok snížil počet normovaných laktací českého strakatého plemene o 6678, přitom se ale meziročně zvýšila užitkovost o 114 kilogramů mléka. Krávy zapsané v plemenné knize nadojily v loňském chovatelském roce 6 438 kilogramů mléka (meziroční nárůst 109 kg) a vykázaly mírně zvýšenou délku mezidobí. Podrobnější informace uvádí tabulky č. 1 a 2.

Výsledky soutěže

Součástí semináře bylo také vyhlášení výsledků loňského třetího ročníku soutěže šlechtitelských chovů o putovní pohár a finanční odměny. Mezi definovaná kritéria soutěžích podniků patří například počet prověřených býků z odchovu, počet býků zařazených do plemenitby, produkce tuku a bílkovin ve stádě, osvalení stáda, průměrné mezidobí nebo výsledná umístění z chovatelských výstav.
Na prvním místě vystřídalo vítěze dvou předchozích ročníků, akciovou společnost Klas Nekoř, Zemědělské družstvo Krásná Hora nad Vltavou, a. s. Získalo celkem 169,6 bodu. Stříbrnou příčku obsadilo Zemědělské družstvo Nová Ves – Víska s počtem 163,6 bodu a na třetí příčce skončila ZAS Koloveč se 162,3 bodu.
Svaz chovatelů českého strakatého skotu zveřejnil také výsledky klání nejlepších plemenic. Pomyslnou zlatou medaili získala dcera býka HEL-023 (otec matky UF-006) z podniku ALA, a. s., Řepníky, která na třetí laktaci nadojila 13 433 kilogramů mléka se 4,5 procenta tuku a 3,84 procenta bílkovin, což znamená celkem 516 kilogramů bílkovin.
Na druhé příčce se umístila dcera býka HEL-008 (otec matky UF-005) z Agrodružstva Načeradec, která na třetí laktaci nadojila 14 359 kilogramů mléka a 503 kilogramů bílkovin (4,32 % tuku a 3,50 % bílkovin). Třetí skončila kráva z podniku ZAS Horní Bradlo. Polosestra stříbrné plemenice (otec HEL-008, OM: HT-005) na druhé laktaci nadojila 15 507 kilogramů mléka se 3,22 procenty tuku a 3,22 % bílkovin. Bronzovou příčku si vysloužila s 500 kilogramy bílkovin.

Do příštího roku

V prezentaci ředitele Svazu zazněly také plány pro rok 2009. „Kromě aktualizovaných svazových www stránek je chovatelům k dispozici také on-line prohlížeč plemenic. V něm si každý může zjistit veškeré informace o jednotlivých kravách, jejich užitkovosti, reprodukci, původu atd.,“ uvedl Dr. Ing. Josef Kučera. Do příštího období Svaz chovatelů českého strakatého skotu připravuje například úpravu řádu plemenné knihy, která je harmonizována s Německem a Rakouskem. Jedním z bodů bude například zpřísnění požadavku na zvířata v hlavním oddíle PK.
V roce 2009 se také chovatelé českého strakatého skotu mohou těšit na rozmanité akce, semináře o společné zemědělské praxi pořádané v rámci programů podporovaných SZIF nebo výstavy v Radešínské Svratce, Kralovicích či Opařanech.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down