Domácí chov prasat v posledních letech prošel dramatickým propadem. Z relativně nedávných 4,5 milionu kusů prasat v roce 1992 jich dnes máme 1,7 milionu a počet prasnic klesl na méně než polovinu. Na tuzemský trh tlačí velmi výrazně dovozy vepřového masa ze zahraničí, které dnes představují téměř polovinu domácí spotřeby. Na to, zda se už situace stabilizovala a co by mohlo chovatelům pomoci, jsme se zeptali ředitele Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Ing. Jana Stibala.
Cena jatečných prasat se vyvíjela a vyvíjí poměrně dramaticky. Jaký je pro to důvod?
Pro vývoj ceny v České republice je velmi podstatný vývoj na evropském trhu a konkrétně pak cena v Německu. Jakmile cena na trhu Evropské unie spadne, je k dispozici spousta levného masa, po kterém zpracovatelé sáhnou. Dovoz je dnes otázkou několika kliknutí na internetu. Na vině je především Rusko. Na konci ledna loňského roku totiž Ruská federace uvalila embargo na dovoz masa ze všech členských států Evropské unie; oficiálním důvodem byl výskyt afrického moru prasat v některých zemích EU. Paradoxem je, že nikdo nepochybuje o tom, že do unie přišel mor z Ruska respektive transferem přes Bělorusko. Už když se prostým okem podíváte na mapu, je jasné, že jedinými postiženými místy jsou hranice Litvy, Lotyšska a Polska s Běloruskem. Po veterinární stránce nedává zákaz dovozu příliš smysl, ale s velkou pravděpodobností jde o způsob, jak chce ruská vláda podpořit tamější chovatele.
Protože je Rusko jedním z velkých obchodních partnerů, který před zákazem odebíral z EU přibližně tři čtvrtě milionu tun ročně (pro srovnání jde o trojnásobek celé roční produkce ČR), znamenal výpadek takového odbytiště poměrně výrazné změny zahraničního obchodu. Odehrál se tak přesně scénář, který jsem popsal, tzn. že exportní země (Dánsko, Nizozemsko, Německo) aktivně hledaly nová odbytiště a podařilo se jim některá nová otevřít. Přesto se ale celkový vývoz unie propadl o více než sedm procent. To samozřejmě znamená, že se výrazně zvýšil tlak uvnitř celé EU a výsledkem je propad ceny jak v zemích, které exportovaly do Ruska, tak i v těch, které jsou závislé na dovozu.*
Celý rozhovor najdete v dubnovém čísle časopisu Náš chov
zdravím zemědělce, jak fungují dotace na nové velkochovy prasat? děkuji jv