27.07.2012 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malá plemena skotu pro malé farmáře

Miniaturní či zakrslý skot se hodí pro menší farmy. Zvířata se snadněji se ovládají a bezpečně se s nimi manipuluje v porovnání se standardními plemeny. Jedno zvíře poskytuje optimální množství masa pro malou rodinu na čtyři až šest měsíců. Mini dojnice jsou ideální pro ty, kteří preferují kravské mléko před kozím.

Celosvětově je registrováno celkem asi 26 miniaturních plemen skotu a i když se zdá, že malý skot je novinkou, mini krávy se chovaly již v 16. století na malých farmách v Anglii. Miniaturní plemena skotu se chovají nejen na americkém kontinentu, ale po celém světě, v Austrálii, na Novém Zélandu, v Evropě i Africe.

 Dexter

Plemeno dexter vzniklo v Irsku a má asi poloviční velikost tradičního hereforda a jednu třetinu velikosti holštýnského skotu. Dospělé krávy váží 270–350 kg a býci 350–450 kg a výška v kříži je 96 –104 cm u krav a u býků 101–111 cm. Nejrozšířenější barvou je černá, ale také červená a ve zbarvení dun. Krávy produkují 7,6 až 9,5 litrů mléka za den o tučnosti kolem 4 %, ale plemeno má také vynikající masnou užitkovost.

 Dahomey

V roce 2001 byla založena federace chovatelů a přátel plemene miniaturního dahomey. Evropská federace chovatelů a přátel plemene dahomey sdružuje 47 chovatelů z Německa, Nizozemska, Rakouska, Švýcarska, Belgie a Lucemburska, ale plemeno se chová také v ČR.

Dahomey je nejmenší plemeno, které vniklo přirozeně, pochází z Afriky. Na začátku minulého byly první zvířata dahomey vyvážena z Beninu (v minulosti se jmenoval Království Dahomey) do zoologické zahrady v Antverpách, odkud se plemeno rozšířilo do Evropy.

Miniaturní, zakrslé plemeno dahomey se chová asi 5 let také v naší republice. Zvířata z  se chovala původně v jen zoo (Dvůr Králové), ale chovatelé si dovezli chovná zvířata také z Německa.

 Mini longhorn

Miniaturní texaský longhorn má přibližně jednu třetinu velikosti původního plemene a měl by mít do 115 cm výšky..

 Miniaturní hereford

Miniaturní hereford byl vytvořen patrně výběrem minus variant ve velikosti ze standardního plemene. Zvířata sežerou asi polovinu toho, co velké plemeno a produkují 50–75 % masa standardního plemene, váží 225 až 320 kg.

 Mini zebu

Jméno zebu je synonymem slov Bos indicus, názvu pro hrbatý skot. O historii chovu mini zebu se také ví velmi málo, pouze že pochází z Indie a Srí Lanky. Jde o zvířata velmi odolná vůči horkému klimatu. Mini zebu bylo dovezeno do USA v polovině 50. let 19. století.

 Mini belted galloway

Galloway je otužilé plemeno, které vzniklo na vysočině Skotska v 16. století. Zbarvení belted je vysoce ceněno. Menší zvířata byla vhodná pro rodinné farmy, mají nižší nároky na plochu a ustájení a dobrou konverzi živin a efektivnější užitkovost.

Panda

Velmi vzácným plemenem je plemeno miniaturní panda, jež má bílý pruh přes trup (belted), bílou hlavu s černými ovály kolem očí, má tedy vzhled jako medvídek panda.

Mini jersey

Miniaturní dojnice plemene jersey mají užitkovost 7,5 až 11 litrů mléka za den, vysoký obsah tuku v mléce, klidnou povahu a dobrou adaptabilitu k teplým klimatickým podmínkám.

Lowline angus

V Austrálii vzniklo plemeno Lowline Angus výběrem nejmenších zvířat z populace plemene angus. Krávy váží průměrně 290–400 kg a býci  430–600 kg.

Miniaturní skotský náhorní skot je adaptovaný na chladné horské klima. má podobně dobré vlastnosti jako standarní plemeno.

 V USA vznikla také další  miniatruní plemena jako jsou Auburnshire, barbee, belted irský jersey, belted lessor jersey, belted Kingshire, belted mléčný dexter, miniaturní černý baldie, Burienshire, Covingtonshire, Justinshire, Kentshire, Kingshire, panda, mini holštýn, červená panda nebo bílý Dexter.

 Podrobnější informace jste si přečetli v týdeníku Zemědělec a článek vyjde v časopise Náš chov.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Pozor výjimečná nabídka !
    Ve spolupráci s Dexter Cattle Society UK a jako jeji řádný člen si dovolujeme nabídnout chovné kusy - krávy a jalovice v počtu 20 kusů v barvě červené a černé. Zvířata jsou zapsána v plemenné knize, veškeré veterinární doklady v ceně, odběr Děčín po karanténě. Prohlídky zvířat možné od 2.10 2014. Cena chovné zvířete je stanovena dle kvality, stáří a dosažených výstavních úspěchů.
    Info pouze telefonem, více na jurta.estranky.cz

  2. Dobrý den, měl bych zájem o chov malého plemene na mléko a třeba i na maso - nejspíše dexter, nebo dahomey. Ale nevím na koho se obrátit, jsem ze severních Čech, viděl bych to na 2 - 4 zvířáta. Nepotřebuji asi kdovíjaké certifikáty, potřebuji je jen pro svou potřebu. Děkuji za případné nabídky nebo kontakty.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down