29.04.2021 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maloobchody využily situace

Přibližně před měsícem uveřejnil Svaz zpracovatelů masa informaci o tom, že vepřové maso po Velikonocích rychle zdraží. Nyní využívají situaci jak jatka, tak maloobchodníci, a vůbec se přitom neohlížejí na skutečnost, že ceny u nás nerostly nijak zásadně. Chovatelé prodávají stále svoji produkci velmi levně.

Měsíční průměr za březen byl podle ČSÚ jen 31,57 Kč/kg - tedy na úrovni roku 2004! Podle cen v maloobchodní síti by to však nikdo nehádal. Po novoročním zlevňování vyskočily spotřebitelské ceny prudce nahoru. V porovnání s únorem se vepřová kýta prodávala o 13 korun dráž (133 Kč/kg). Stejné ceny byly na pultech maloobchodů v době, kdy se jatečná prasata prodávala za 42 až 43 Kč.

Mírně si polepšila i jatka. Cena, za kterou prodávají kýtu bez kosti (která je ČSÚ sledována), se meziměsíčně zvýšila o téměř šest korun, zatímco zemědělci dostali více o necelých 50 haléřů. Zisky však plynou především do kapes maloobchodníků, protože marže, které se obvykle pohybovaly do 20 korun, vyskočily v březnu na 37 Kč na každém kilogramu.*

Zdroj: SCHP

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down