Máme opět status země prosté ptačí chřipky

Světová organizace pro zdraví zvířat včera na svém webu oficiálně zveřejnila informaci, že Česká republika je od 8. května zemí prostou ptačí chřipky v chovech drůbeže. Získání oficiálního statusu je zásadní pro uvolnění obchodování s drůbeží a drůbežími produkty se třetími zeměmi, respektive se státy mimo Evropskou unii.

Přestože informace ohledně získání statusu je přístupná všem 183členským zemím Světové organizace pro zdraví zvířat (WOAH – World Organisation for Animal Health), Státní veterinární správa (SVS) bude kompetentní veterinární autority zemí, které letos v souvislosti s výskytem ptačí chřipky omezily dovoz drůbeže a drůbežích produktů z České republiky, v následujících dnech informovat.

„Vzhledem k tomu že Česká republika opětovně získala status země prosté ptačí chřipky, věříme, že v krátké době dojde k uvolnění obchodu s drůbeží a drůbežími produkty do třetích zemí,“ zareagoval ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Letos pět ohnisek

V letošním roce Státní veterinární správa eviduje zatím pět ohnisek vysoce patogenní aviární influenzy v komerčních chovech drůbeže, přičemž v rámci přijatých opatření se utratilo na 200 tisíc kusů drůbeže a shodný počet vajec se zlikvidovalo.

V komerčních chovech drůbeže bylo letos vyhlášeno pět ohnisek nákazy aviární influenzou
V komerčních chovech drůbeže bylo letos vyhlášeno pět ohnisek nákazy aviární influenzou

Kromě toho laboratoř SVÚ potvrdila vysoce patogenní aviární influenzu také ve třiadvaceti zájmových chovech drůbeže s tím, že první ohnisko se objevilo 2. ledna v malochovu drůbeže v Horních Slověnicích na Českobudějovicku a poslední ohnisko bylo potvrzeno 19. března v malochovu v obci Pištín rovněž na Českobudějovicku.

V malochovech drůbeže byla ptačí chřipka letos vyhlášena ve třiadvaceti chovech
V malochovech drůbeže byla ptačí chřipka letos potvrzena ve třiadvaceti chovech

Vzhledem ke změně evropské legislativy, která drůbež v těchto chovech definuje jako ptáky chované v zajetí, nebylo nutné vyhlašovat ohniska. Z hlediska šíření nákazy totiž nepředstavují významné riziko, což jinými slovy znamená, že Státní veterinární správa nevyhlašuje v rámci mimořádných veterinárních opatření ochranná pásma, a tak se nenarušuje náš status země prosté aviární influenzy ani se neomezuje zahraniční obchod v rámci unie či se třetími zeměmi. Ovšem jinak se postupuje v komerčních chovech, kde po vyhlášení ohniska Česká republika přišla o status země prosté aviární influenzy.*

Referenční laboratoř na aviární influenzu v SVÚ Praha-Lysolaje
Referenční laboratoř na aviární influenzu v SVÚ Praha-Lysolaje

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down