Management příjmu mleziva

Mlezivo je pro selata nejen zdrojem energie a živin, ale zejména pasivní mateřské imunity. Má nezastupitelný význam i pro stimulaci vývoje orgánů. V prvních čtyřiadvaceti hodinách po narození sele potřebuje až 1000 kJ energie, přičemž při porodu má jen 400 kJ.

Minimální příjem 200 g mleziva zajistí nutriční i energetické požadavky selete. Aktuálním problémem je ale vysoký počet selat ve vrhu, kdy se rodí více selat, než má prasnice struků. Důvodů nedostatečného příjmu mleziva selaty je však více.
„Až pětatřicet procent prasnic nemá dostatečné množství mléka, až u čtyřiceti procent selat mlezivo nepokryje nutriční potřebu a u pětasedmdesáti procent vrhů selata mlezivo nerovnoměrně přijímají. Vitálnější selata, která mají zpravidla i vyšší porodní hmotnost, přijmou více mleziva než jejich sourozenci narození jako poslední. Zbývají na ně zadní struky, kde je mléka nejméně. S ohledem na příjem mleziva se jeví jako důležitá i komunikace prasnice se selaty. Správným managementem porodu lze snížit ztráty novorozených selat na minimum. Základem je asistovat u porodů, ale i optimalizovat výživu prasnic v období okolo porodu. Prevencí protahovaných porodů je předcházení zácpě, díky níž dochází k zužování porodních cest a poklesu uvolňování hormonu oxytocinu, který je důležitý pro kontrakce dělohy. Řešení spočívá v zajištění dostatečného příjmu krmiva s odpovídajícím obsahem vlákniny, ale i doplňkových látek s laxativním účinkem. Přitom se nesmí zapomínat na možnost adlibitního příjmu vody,“ uvedl na semináři na semináři společnosti Trouw Nutrition Biofaktory belgický specialista Ruben Decaluwe.*
Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down