02.07.2009 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maratón základních výběrů býků

Celé čtyři dny trval první turnus základních výběrů býků masných plemen na odchovně v Cunkově. Maratón zhruba dvou stovek předváděných plemeníků sledovaly stovky zájemců o chov masného skotu. V závěru jednotlivých dnů se na aukci vydražila většina z předváděných býků, kteří putovali k novým majitelům.

Návštěvníci se mohli pokochat pohledem na býky plemen charolais, gasconne, limousine, blonde dÁquitaine, masný simentál, hereford, aberdeen angus, piemontese a belgické modré.

Nejdražší býci

Jedna z nejvyšších částek padla už první den. Charolaiského býka jménem Picador z Cunkova (chovatel Ing. Pavel Kozák, Milevsko), který získal 76 bodů za exteriér, vydražili za 121 tisíc korun. Mezi plemenem gasconne kraloval býk Rustikáno VÚŽV, (chovatel Výzkumný ústav živočišné výroby v Uhříněvsi), který při základním výběru dosáhl 71 bodů za exteriér. Byl vydražen za 71 tisíc Kč.
V průběhu druhého dne, kdy se představili zástupci plemen limousine a blonde dÁquitaine, padla nejvyšší suma letošního prvního turnusu v odchovně Cunkov. Za 127 tisíc korun změnil majitele býk Poker z Kaliště (chovatel Farma Kaliště, České Libchavy), který dosáhl 81 bodů za hodnocení zevnějšku. Mezi plemeníky blonde dÁquitaine se za nejvyšší cenu – 86 tisíc Kč – prodal Richard KH ze Zemědělského družstva Krásná Hora nad Vltavou, jenž byl ohodnocen 72 body.
Třetí den dosáhl největší částky mezi herefordskými býky Rumun z Podlesí chovatele ZD Podlesí Ročov, který za 101 tisíc korun poputuje do přirozené plemenitby. Mezi masnými simentály dosáhl letošního rekordu Rekord z Podlejsí stejného chovatele, který kupci za 98 tisíc Kč nabídl 77 bodů za exteriér.
Poslední den prvního turnusu základních výběrů zazářil reprezentant plemene aberdeen angus, býk Reset Red ET chovatele Ing. Jana Kofroně z Radhostic, který za zevnějšek získal 73 bodů. Nový majitel ho zakoupil za 121 tisíc Kč. Mezi piemonty pak uspěl býk Relax MZLU chovatele MZLU Brno – ŠZP Žabčice. Tento plemeník oceněný 72 body se prodal za 81 tisíc korun. Býk plemene belgické modré Roman z Cunkova byl prodán na Slovensko za 80 tisíc Kč.

O odchovně

Odchovna plemenných býků Cunkov funguje více než osm let. Z původního kravína K-96, který majitel Ing. Pavel Kozák v té době koupil, vyrostl moderní provoz, ve kterém se chovatelé setkávají mimo jiné i při výběrech býků do plemenitby. V kotcích jsou plemeníci rozděleni podle klíče založeného na plemeni a věku.
Naskladnění testovaných býků probíhá třikrát za kalendářní rok, většinou k datu 1. 12. (první test), k 1. 2. (druhý test) a 1. 6. (třetí test). Odchov ustájených býků probíhá podle krmné metodiky pro odchov a zkoušky vlastní užitkovosti býků masných plemen skotu (ČSCHMS). Krmná dávka se skládá z kukuřičné siláže, sena, jadrné směsi a minerální výživy.
V současné době probíhá podle Pavla Kozáka jednání mezi kluby jednotlivých plemen o změně rozložení turnusů základních výběrů. Změna by přinesla čtyři turnusy, kdy by v prvním turnusu byli plemenní býci k dispozici již v únoru.

Klíčové informace:

• Odchovna plemenných býků Cunkov funguje více než osm let.
• Ve čtyřech dnech prvního turnusu základních výběrů viděli návštěvníci zhruba dvě stovky býků.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down