13.07.2009 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Masní šampióni v brněnském ringu

Po čtyřech letech se opět konal národní šampionát masných plemen skotu. Po Praze tentokrát štafetu převzalo Brno, kde se v rámci Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky sešlo více než 130 zástupců dvanácti plemen. V ringu se pak představila zvířata plemen aberdeen angus, blonde d'Aquitaine, charolais, limousine, masný simentál a piemontese.

Po slavnostním zahájení výstavy patřilo předvadiště masnému skotu celý čtvrtek.

Aberdeen angus

Jako první se představilo plemeno aberdeen angus. Mezi jalovicemi ve věku 12 až 24 měsíců se národní vítězkou stala plemenice č. 302955/961 z chovu Ing. Šaška z Rantířova narozená 5. února 2008 po otci ZAA-467 (Klas 104M). Hodnotitel Karel Šeba z Českého svazu chovatelů masného skotu na ní ocenil především stavbu těla odpovídající standardu plemene. První místo obsadila dcera býka ZAA-392 (Jožka 119L) s číslem 320807/931 chovatele M. I. L. O. S. Inc. ČR – Těšínov narozená 15. 2. 2008. Na druhé příčce skončila plemenice Rebeka Red Tegro po otci Levhard Red z Cunkova ET (ZAA-511) ze společnosti Tegro, s. r. o., Těšenov, a třetí místo získala plemenice jménem Rebeka Tegro po otci Kadet 15M (ZAA-428) ze stejného podniku.
Mezi staršími kravami si titul národní vítěz odnesla Jakarta (otec AAP-242), narozená 19. února 2002 z chovu Šumavský angus, s. r. o., ze Soběsuk.
V kategorii mladších býků si titul národní vítěz odvezli do podniku Tegro Těšenov za býčka Rocky Tegro narozeného 27. března 2008. „Vyniká tělesným rámcem a prostornou pánví,“ uvedl na jeho adresu Karel Šeba. První místo si zasloužil býček Mewil Raul ET 604U chovatele M. I. L. O. S. Inc. ČR – Těšínov, na druhé příčce se umístil Rito Tegro z podniku Tegro Těšenov a na třetím skončil Ringo Pavas z chovu Šumavský angus.
Mezi staršími býky zvítězil Red Riis Stryker 394 ET chovatele Vladimíra Lepši z Pěnčína, který zároveň získal i titul šampióna plemene aberdeen angus. Tento býk se narodil 5. března 2005 po otci Red BHC Stryker a hodnotitele si získal stavbou těla a pohlavním výrazem.
Na dalších příčkách se umístili Predátor Red Tegro (Tegro Těšenov), Maršál Tegro (Šumavský angus Soběsuky) a Primas Pavas (Josef Dvořák, Telecí).

Blonde d'Aquitaine

Nejlepší ze zvířat tohoto poměrně mladého francouzského plemene vybíral německý chovatel Michael Klemm. Protože jich soutěžilo poměrně málo, nezvolil šampióna plemene. Národním vítězem mladých býků se stal Reflex KH majitele Genoservis, a. s. Tento býček se narodil 3. dubna 2008 po otci Minesotta z Cunkova a bonitér na něm ocenil především jeho ušlechtilý vzhled.

Charolais

Naopak nejpočetnější skupinou předváděných zvířat byli představitelé plemene charolais. Jejich hodnocení si vzal na starost francouzský chovatel Philippe Doradoux. V kategorii mladších jalovic se národní vítězkou stala Lea Agrochyt narozená 3. května 2008 po otci Rochefort RJ z podniku Agrochyt, s. r. o., Mohelno. Na dalších místech se umístily plemenice Uršula Agrochyt ET P ze stejného podniku, jalovička po otci Albinos chovatele Libora Konvalinky z Jimramovských Pavlovic a rybka z Meziboří z rodinné farmy Hatlákových z Meziboří.
Mezi jalovicemi ve věku 24 až 36 měsíců vybíral hodnotitel také čtyři nejlepší. Titul národní vítěz si do Sopotnic odvezl František Lédl za plemenici po otci Ex Eden RR1. další ocenění získal Libor Konvalinka za dceru Harnoise, Měcholupská zemědělská, a. s., za dceru Titanica a Ing. Adolf Neuman z Okřešic za dceru býka Jantar Zepo.
Národní vítězkou v kategorii krav zvolil francouzský bonitér plemenici s číslem 175524/961 po otci Jantar Zepo z chovu Ing. Adolfa Neumana. Tato kráva se narodila 10. 10. 2005 a podle Francouze je typickou představitelkou plemene charolais, za jakou by se otočili i v zemi původu. Proto ji také vyhlásil šampiónkou plemene.
Na dalších příčkách se umístila kráva Jolana stejného chovatele po otci Ficaud, plemenice po otci Hádes z chovu Libora Konvalinky a dcera býka Epsom Františka Lédra ze Sopotnice.
Mezi mladšími býky si titul národního vítěze vybojoval reprezentant Agrofarmy 2007 Dubnice, s. r. o., Páv z Meziboří. Podle hodnotitele disponuje ušlechtilou hlavou a dobrým osvalením. Další medaile vybojovali Rosák z Meziboří z farmy Hatlákových, býk Přínos majitele Genoservis, a. s., a Rock Agrochyt P ze Šumavské zemědělské společnosti, s. r. o., Hněvanov.
Starším býkům dominoval zástupce farmy Františka Lédra Posel Smilovský po otci Impair RR3. Za ním se umístil Bonaparte z farmy Hatlákových a Albinos majitele Libora Konvalinky.

Limousine

O nejlepších zvířatech tohoto plemene také rozhodoval Michael Klemm. Podle jeho slov to nebylo rozhodování snadné: „Představitelé plemene limousine na výstavišti jsou velmi kvalitní a vyrovnaní,“ prohlásil Klemm.
V kategorii jalovic ve věku 12 až 24 měsíců se mu nejvíce zalíbila Heleda z Kaliště ze stejnojmenné rodinné farmy, která se stala národní vítězkou své skupiny. Na další místa rozhodčí dosadil plemenici s číslem 297136/931 z Farmy Kozák, s. r. o., jalovičku jménem Pavla VFU ze školního podniku VFU Brno v Novém Jičíně a také plemenici 297135/931 z Farmy Kozák.
Mezi staršími jalovicemi nejvíce zabodovala představitelka VFU Brno ŠZP Nový Jičín, dcera známého Kolji narozená 15. března 2007. Na dalších místech skončila Melinda z Kaliště P a další dvě dcery Kolji chované v Novém Jičíně s čísly 122229/981 a 122231/981.
V kategorii krav se národní vítězkou stala Kačenka Novokostelecká chovatele Pavla Kačírka z Nového Kostelce, jež zaujala hodnotitele především osvalením. Další pomyslné medaile získala dcera býka Mas du Clo z farmy VFU Brno a Dajána z Kaliště po otci Louxor.
Kategorii mladých býků zcela opanoval Rex z Kaliště z rodinné farmy Papáčkových. Podle hodnotitele je to typický představitel limousinského plemene s perfektním osvalením. Na dalších místech skončili Renoar ze Lhotky chovatele J. Pirkla, Rexík z Kaliště a Reflex chovatele Martina Farky, Todně.
Ing. Pavel Kozák přivezl do Brna národního šampióna plemene limousine, býka Bonus P narozeného 15. 10. 2006. Syn Juniora se zalíbil Klemmovi hlavně díky hřbetní linii, končetinám a bezchybně osvalené zádi.

Masný simentál

Původní švýcarské plemeno, u něhož se v poslední době stupňuje tlak na genetickou bezrohost, přijel do Brna hodnotit dánský chovatel Henning Hansen. Podle jeho slov najdeme v České republice velmi pěkná zvířata tohoto plemene. „Učinili jste velký pokrok,“ prohlásil doslova.
Mezi jalovicemi zvolil Hansen národní vítězkou Artemis Agrochyt ET P z Mohelna, která se zároveň stala i šampiónkou plemene. Narodila se 27. května 2008 po otci Lykke Atlantis P a hodnotitel na ní mimo jiné ocenil právě geneticky fixovanou bezrohost.
Dalšími oceněnými jalovicemi se staly dcery býka Mollegaard Barrit z akciové společnosti Vsacko Hovězí (157448/972 na 1. místě a 157411/972 na 3. místě) a Athéna Agrochyt P z Mohelna (na 2. místě).
Mezi kravami se národní vítězkou stala reprezentantka podniku Agro Březová, s. r. o., narozená 15. 2. 2002 po otci Ditmar, za ní skončila dcera býka Erb ze stejného podniku.
Kategorii mladých býků kraloval Roko P Vojtěcha Kratochvíla z Bohdašic. Hansenovi se zalíbila především jeho hřbetní linie, záď, končetiny a šířka hrudníku, disponoval také nejlepším osvalením ve své skupině. Za ním skončil býk René Vsacký P, Reppy z Malešic P a Rosini ET P (všichni Genoservis, a. s. Olomouc).

Piemontese

Také toto původně italské plemeno hodnotil Henning Hansen z Dánska. Mezi mladšími jalovicemi vyhrála titul dcera býka Internet z chovu Ing. Jany Polanské z Lutoniny. Za ní se umístila dcera plemeníka Frisby stejné chovatelky. Další dvě místa obsadily jalovice z chovu ZD Francova Lhota po otcích Nobel Franc a Chedford.
Mezi staršími jalovicemi se Hansenovi nejvíce zalíbila dcera býka Italo z Franclovy Lhoty, za ní skončila dcera plemeníka Inno z téhož podniku.
Titul národní vítěz v kategorii krav si do Lutininy odvezla opět Ing. Polanská za Karlu z Dlažkova po otci Tristano.
Z plemenných býků vzešel kromě národního vítěze i šampión. Stal se jím Relax ET Zdeňka Jaroše z Rosičky. Tento býk má podle Hansena všechny klady, jaké by měl představitel plemene mít: „Má ideální typ, osvalení i končetiny včetně motoriky,“ konstatoval rozhodčí. Na dalších příčkách se umístili býci Ramon (Ing. Jana Polanská) a René (Genoservis, a. s.).

Chovatelské skupiny

Vrcholem soubojů mezi představiteli masných plemen skotu se jako již tradičně stalo utkání chovatelských skupin. V ringu se sešly tři kolekce zvířat charolais z chovu Ing. Neumana, aberdeen angus z podniku Tegro Těšenov a část svého stáda limousine představil také Ing. Josef Papáček z farmy Kaliště. Pomyslnou zlatou medaili nakonec získala čtyřčlenná skupina Adolfa Neumana z Okřešic.

Klíčové informace:

• Šampionát masných plemen skotu se konal po čtyřech letech
• Celkem se představilo 132 kusů skotu.
• Na ohlávce se předvedlo devadesát zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down