22.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maso s příběhem šťastných zvířat

Čím dál více chovatelů prasat v Evropě se vrací k technologiím, které výrazně podporují pohodu zvířat. Přibývají eko či bio farmy, ale i volné stlané stáje s velkými kotci, pevnou podlahou a výběhy. Je však možné za současných společenských a zejména ekonomických podmínek takové chovy s výrazně vyššími investičními náklady a menší produkcí smysluplně, tedy se ziskem, provozovat?

Skupina českých chovatelů prasat a zástupců výzkumné a akademické sféry se mohla během dvoudenní exkurze na obdobné farmy v Rakousku (více v Zemědělci č. 28 a 31) přesvědčit, že za určitých podmínek to možné je. A potvrzují to i zkušenosti společnosti SCHAUER Agrotronic, která klade u svých stájových technologií na welfare zvířat značný důraz. Už 80 % stájových technologií Schauer, které českým chovatelům dodává třeboňská společnost AGRICO, odpovídá konceptu NatureLine.

Podle rakouských zkušeností může být ekonomicky úspěšný především takový projekt, do něhož se společně zapojí chovatelé prasat, výrobci požadovaných technologií, jatka, zpracovatelé, některé obchody a spotřebitelé. Aby všichni byli spokojeni a ekonomicky úspěšní, musejí tvořit uzavřený kruh. A takový úspěšný projekt již pět let v okolí rakouského Lince funguje.

Více se o něm dočtete v Zemědělci č. 34.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down