03.04.2014 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Méně znamená někdy více

Představení malých přežvýkavců, které proběhlo na brněnském výstavišti u příležitosti konání dubnových veletrhů Techagro, Animal Vetex, Silva Regina a Biomasa, již tradičně poutá zájem chovatelské i laické veřejnosti. Napomáhá tomu jistě koncepce Svazu chovatelů ovcí a koz, který režíruje nejen prezentaci zvířat, ale i ukázky ve střihání ovcí, výrobky z vlny nebo ochutnávky produktů z ovčího a kozího mléka a masa. Početně o něco menší expozice celkový dojem vůbec nezkazila. Naopak, korelovala se sloganem, že méně znamená někdy více.

 

Stejně jako v předchozím veletržním ročníku, měli ovčáci i letos zvířata na venkovní ploše. Vzhledem k omezenému prostoru pavilonu H, který malí přežvýkavci společně sdílí s krávami českého strakatého a holštýnského plemene a prasaty, je to jediná možnost, jak představit většinu u nás chovaných základních plemen ovcí a koz.

„S venkovními expozicemi na brněnském výstavišti jsme začali předloni. Získali jsme tak více prostoru k prezentaci zvířat, o něž je mezi návštěvníky  všech věkových kategorií velký zájem. Zatímco v roce 2012 jsme vrtochy aprílového počasí museli eliminovat plachtami přetaženými přes kotce, letošní počasí vyšlo na jedničku. Neměli jsme tak ani starosti s umístěním poměrně malých jehňat.  Snažili jsme se ukázat návštěvníkům většinu u nás chovaných plemen, přestože termín výstavy není pro chovatele ovcí a koz příznivý. V tomto období se totiž rodí většina jehňat a kůzlat, což byl hlavní důvod, proč někteří tradiční  vystavovatelé nepřijeli. I přesto se nám podařilo připravit přibližně slušnou expozici reprezentovanou více než osmdesáti zvířaty, respektive sedmašedesáti ovcemi  šestnácti plemen a čtyřmi plemeny koz v patnácti kusech,“   uvedl předseda Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR Ing. Vít Mareš.

Jak již bylo zmíněno, letošní expozici malých přežvýkavců reprezentovalo dvacet plemen, respektive šestnáct plemen ovcí a čtyři plemena koz. Kolekce sedmašedesáti ovcí byla zastoupena sedmi plemeny s masnou užitkovostí (berrichon du cher, oxford down, suffolk, texel, hampshire down, doper), dále osmi s kombinovanou užitkovostí (bílá alpská ovce, merinolandschaf, romney, skudde, šumavka, valaška, vřesová ovce, zwartbles), jedním plemenem s mléčnou užitkovostí (výchoodfríská ovce) a konečně zástupcem plodných plemen v podobě romanovské ovce. Čtyři předvedená plemena koz reprezentovala dva užitkové směry, a to za účelem produkce mléka (bílá krátkosrstá a hnědá krátkosrstá koza, anglonubijská koza) a srsti (mohérová).*

Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down