26.09.2017 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Míchací krmné vozy

V našich provozech dominují míchací nebo standardní modely krmných vozů, které vyžadují pro ovládání a provozní nastavení lidskou obsluhu s tím, že se prosazují také automatizované technologie. Z pohledu konstrukce krmných vozů u míchacích modelů dominují našim provozům živočišné výroby traktorové závěsné nebo samojízdné typy vertikálních nebo horizontálních provedení. V případě standardních krmných vozů se setkáváme s provedeními závěsnými.

Jednotlivé modely se liší kapacitou nástavby, způsobem nakládání krmiva, počtem náprav a v případě samojízdné techniky také typem, konstrukcí a výkonem pohonné jednotky.

„Horizontální míchací vozy, jejichž název je odvozen od pozice osy rotace pracovních šnekových dopravníků (v tomto případě o vodorovnou neboli právě horizontální osu), jsou k dispozici zpravidla v závěsném nebo samojízdném provedení. V případě závěsné techniky se setkáme jak s modely bez nakládacího zařízení, tak opatřenými nakládáním různého provedení, které představuje zpravidla vybírací a nakládací fréza. Jako alternativu lze zvolit hydraulickou ruku s drapákem různého provedení s tím, že existuje též možnost kombinovat frézu s drapákovým nakládacím zařízením. Naproti tomu samojízdná technika je zpravidla vybavena technikou v podobě frézovacího zařízení, ale rovněž  v tomto případě se někteří výrobci zabývají vývojem a výrobou samojízdných horizontálních typů bez nakládacího zařízení. Vertikální míchací  krmné vozy mají šnekové míchací pracovní orgány se  svislou, tedy vertikální osou rotace. Šneky samotné vynikají kuželovitým tvarem a mohou být osazeny různým typem řezacích nožů, které plní stejnou funkci jako u horizontální techniky. Také v tomto případě můžeme zvyšovat řezací a mělnicí efekt použitím různého druhu protiostří. U závěsných vozů se setkáváme jak s provedeními bez nakládacího zařízení, tak i s vlastním systémem plnění míchací vany, který reprezentují vykusovací nebo vyřezávací štíty. Jako alternativa se využívá u vybraných modelů také nakládací rampa pro plnění silážními bloky. V případě štítů a vykusovačů se využívají pasivní či aktivní břity, přičemž aktivní provedení u nově dodávaných modelů v našich podmínkách dominuje. Někteří výrobci závěsné techniky nabízejí také vybírací frézy, které jsou spojeny v naprosté většině se samojízdnými provedeními. Někteří výrobci samojízdné techniky nabízejí své produkty v kombinaci s různým provedením štítů, s nímž se setkáváme u techniky závěsné. Míchací vana samotná vyniká trychtýřovitým tvarem s tím, že horní okraj může být opatřen různým typem prstence, který během procesu míchání zamezuje přepadávání materiálu mimo pracovní prostor,“ píše ve svém článku  specialista na zemědělskou techniku Ing. Filip Javorek.*
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down