S prudkým nárůstem cen energií věnují mnozí z nás pozornost tomu, co může alespoň trochu pomoci. Ale co obrovské náklady při chovu prasat? Jaké jsou alternativy a co to bude znamenat pro zdraví prasat? Doporučená teplota pro březí a nebřezí prasnice je kole 15–20 oC, pro rostoucí selata přibližně 21 oC, pro odstavená selata 23–29 oC a selata 38 oC a více.
Obvykle se dodržují horní teploty v určitém rozmezí, protože studie dokázaly, že růstová schopnost prasat je mnohem lepší, když jsou chovány v horním rozsahu teplotní komfortní zóny. Kromě účtu za elektřinu, se můžeme ptát, zda jsou takové teploty pro prasata skutečně nejlepší, když vezmeme v úvahu více než růstový výkon. V přírodě teplota kolísá s denní dobou a s ročním obdobím. I když můžeme preferovat teplejší zimy a chladnější léta, je vystavení různým teplotám dobré pro zdraví a odolnost. Když jsou zvířata nemocná, hledají mikroklima, které prospívá jejich zotavení. Také nižší teploty v noci prospívají cirkadiálnímu systému, a tak prospívá zdraví. Chov prasat při stabilních vysokých teplotách může zlepšit rychlost růstu, ale nemusí být optimální pro celkové zdraví zvířat – nebo účet za energii. Prasata mohou ve skutečnosti preferovat o něco nižší teploty.
Prasnice a selata
Studie prokázala, že březí prasnice preferují teplotu 14–15 oC, když mají na výběr a kojící prasnice mohou mít dokonce nižší teploty kvůli vzniku jejich vysoké metabolické teploty. Ve skutečnosti je třeba udržovat v teplotě jen malá selata. Toho lze dosáhnout použitím tepelných lamp, desek tak, aby se zajistilo teplé mikroklima pro selata a chladnější prostředí pro kojící prasnice. Kryté hnízdo poskytne selatům bezpečné místo pro úkryt a odpočinek a v porodně je pak klid. Když porovnáme současné ceny energií s navrhovaným dodatečným růstem za vytápění, nezdá se, že by se vyšší teplota vyplatila.Prasatům se může dobře dařit v chladnější stáji s postupně klesajícími teplotami (chladnější noci) nebo v kotcích s mikroklimatem, a když si navíc uvědomíme cenu energií. Vytvoření zón, kde si prasata mohou vybrat mezi teplým uzavřeným prostorem nebo otevřeným prostorem jim umožňuje samoregulaci tepoty podle vlastních potřeb. Samozřejmě je třeba se absolutně vyhnout průvanu a vlhkost musí být v rovnováze s teplotou. Stejně jako u všech změn je dobré to zkusit u malé skupiny nebo úseku chovu prasat a sledovat co se stane. Vzory chování jsou dobrým ukazatelem toho, jak prasata vnímají klima a teplotu. Pokud se prasata choulí k sobě, je příliš chladno a když jsou daleko od sebe, je příliš teplo. Když necháte prasata rozhodovat o klimatu, mohou se se zlepšit jejich životní podmínky a sníží se náklady za energii.
Vyzkoušejte oregano a česnek
Vědci ze Španělska a Skotska zjistili, že kombinace esenciálního oleje z oregamna a fialového česneku v krmivu prasat může sloužit jako alternativa k oxidu zinečnatému (ZnO). Studie v časopisu Animals uvádí, že kombinace těchto esenciálních olejů vede k lepším nebo stejným výsledkům jako bylo využití ZnO. Zlepšují integritu střeva i jeho bakteriální obsazení. Výzkumníci podali několika skupinám odstavených selat různé koncentrace esenciálních olejů oregana a česneku, jedné skupině podávali ZnO a kontrolní skupina selat nedostala nic. Nejlepší výsledky měly skupiny selat, které dostávaly nejvyšší koncentraci kombinace esenciálních olejů a ty s ZnO a nebo skupiny selat s kombinací obojího. Pokusy proběhly na komerční farmě, aby se zajistily běžné podmínky. Se zákazem užívání oxidu zinečnatého se využitím esenciálních olejů oregana a fialového česneku se pomůže učinit chov prasat odolnějším a udržitelnějším tím, že se vypořádá i s antimikrobiální rezistencí a sníží se riziko pro životní prostředí.
Zdroj: PigProgress*