Mikrominerály –nezbytnost ve výživě mléčného skotu

Nikdo nezpochybňuje potřebu dodávat vitamín-minerální doplněk, ale existuje mnoho debat o úrovni příjmu a zdrojích minerálů, které mají být použity. Prvky největšího nutričního zájmu jsou zinek, měď, mangan, kobalt, selen, železo a jód. Plní funkci enzymových aktivátorů nebo kofaktorů, podílejí se na transportu kyslíku a regulují mikrobiální enzymy. Navíc hrají velmi důležitou roli ve vývoji plodu, reprodukční funkci a imunitní aktivitě.

Zinek se nachází ve vyšších koncentracích v kůži a rohové tkáni a má zásadní roli při udržování integrity buněčných membrán. Je to důležité pro zdraví a produktivitu krávy, zejména v mléčných epiteliálních buňkách, které pokrývají a lemují povrch mléčných kanálků.

Měď se podílí na energetickém metabolismu, udržování nervové funkce, reprodukci a imunitní funkci. Měď se podílí na syntéze hemoglobinu a kolagenu - udržování kostí a chrupavek.

Mangan, který je také nezbytný pro produkci kostí a chrupavek, ovlivňuje výskyt hypokalcemie (nízká hladina vápníku v krvi) během periparta a usnadňuje hnízdění embrya na začátku těhotenství. Kobalt, složka vitaminu B12 (kyanokobalaminu), se podílí na syntéze aminokyseliny methioninu. Nedostatek kobaltu ovlivňuje metabolismus tuků. Selen je považován za základní minerál v imunitě, zejména v přechodné fázi (tři týdny před až tři týdny po otelení). Podílí se na metabolismu hormonů štítné žlázy. Člen selenoproteinů, ve kterých glutathionperoxidázy působí synergicky s vitamínem E - selen zabraňuje hromadění volných radikálů a peroxidů na buněčné úrovni. Železo, které se nachází ve všech buňkách těla, působí jako nosič kyslíku v hemoglobinu a myoglobinu. Jód, který se zásadně nachází ve štítné žláze, zasahuje do regulace buněčné oxidace, syntézy proteinů, reprodukce a vývoje plodu. Kromě podpory metabolických funkcí působí tyto stopové prvky jako mikroživiny pro mikrobiální populaci bachoru, čímž zvyšují hodnotu hnoje a odpadu z hospodářských zvířat, což umožňuje snížit používání chemických hnojiv.

Rozdíl mezi anorganickými a organickými minerálními zdroji

U některých minerálů existuje pouze jeden povolený anorganický zdroj, jako je tomu v případě jódu a selenu. Pro ostatní, jako je zinek, mangan a železo, existuje možnost použití různých zdrojů. Minerály získané anorganicky (tj. z oxidů, síranů, hydroxychloridů) mají četné vzájemné absorpční interference. Obecně platí, že střevní absorpce anorganických minerálů je nízká. Minerály získané organicky jsou obecně cheláty z hydratovaných aminokyselin, glycinové cheláty, analogy aminokyselinhydroxy, hydrolyzát proteinů; nebo selenomethioniny vyrobené kvasinkami (jediná organická forma selenu povolená evropskými právními předpisy). Hlavní výhodou organických minerálních zdrojů ve srovnání s anorganickými je, že se vyhýbají absorpční interferenci s menším rizikem nasycení.

Doporučené množství mikrominerálů v krmivu

Skutečná obtíž spočívá v definování optimální dávky, a to bude záviset na minerálním zdroji, požadavcích zvířete a příspěvcích surovin. Jak jsme viděli, není snadné přesně stanovit úroveň absorpce každého minerálu zvířetem. Existují 4 základní druhy zvířat, které je třeba zvážit: telata až do úplného funkčního vývoje bachoru,  telata a jalovice v chovu,  krávy stojící na sucho a otelené,  dojnice v laktaci.

Ale i v rámci těchto skupin jsou potřeby závislé na produktivní úrovni a stresových faktorech, kterým mohou být vystaveny. Stopové prvky musí být speciálně vyrobeny a musí s nimi být manipulováno tak, aby nedošlo k poškození životního prostředí nebo člověka. Některé jsou pouze dráždivé látky, ale jiné jsou klasifikovány jako CMR (karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci). V oblastech s vysokou hustotou zvířat může existovat nerovnováha živin mezi exkrementy a absorpční kapacitou rostlinných plodin, což vede k akumulaci v půdě a vodě. Například zinek a měď mohou být považovány za těžké kovy, pokud by byly v krmivu  v přebytku.*

Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down