12.05.2009 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Milovníci fleckvieh na výstavě

V rakouském městečku Hartberg ve Štýrsku se počátkem dubna konala mezinárodní výstava strakatého skotu s názvem Bundes Fleckvieh Schau. Více než čtyři tisícovky návštěvníků měli možnost sledovat klání domácích i zahraničních plemenic v několika kategoriích.

Celý šampionát rozhodoval ředitel svazu chovatelů fleckvieh z horního Bavorska Ing. Josef Zieglgänsberger, který na začátek hodnocení uvedl: „Máme možnost vidět reprezentantky moderního typu fleckvieh, kapacitní, s kvalitními vemeny a končetinami.“

Nejlepší z kategorií

Mezi zhruba 150 kravami nebylo podle Ing. Josefa Zieglgänsbergera lehké zvolit tu nejlepší z každé kategorie. V kategorii prvotelek zvítězila Esche po otci Romel (OM: Micmac) z farmy Josefa Kronawettera ze Zlanu. Hodnotitel u ní ocenil špičkové vemeno, korektní končetiny a velkou kapacitu. Na druhém místě skončila Waixla po otci Regio (OM: Holger) chovatele Bernharda Lucknera z obce Kraubath an der Mur. I tato prvotelka zaujala německého bonitéra pevným vemenem a celkovou kapacitou.
Mezi kravami na druhé a další laktaci zvítězila dcera býka Rau Betty chovatele Johanna Ratzbergera ze St. Peter Au. Stříbrnou medaili získala Toretta po otci Romel a otci matky Mario Red chovatelů Christine a Simona Siglových z Radegundu.
Kategorii dlouhověkých krav zcela opanovala Bella z podniku Leopolda Dichtla z Virgenu (O: Malf, OM: Brandler). „Je kapacitní, s dobrým vemenem a suchými končetinami,“ řekl bonitér na její adresu. Na stříbrné příčce skončila Larissa po otci Morror a otci matky Laredo-Red chovatele Alberta Rohrmosera z Hűttschlagu.

Mezinárodní soutěž

Vavříny pro nejlepší skupinu čtyřech vybraných plemenic i pro nejlepší ze všech 16 krav zůstaly v Rakousku. Vítězkou mezinárodního klání vyhlásil Josef Zieglgänsberger Betty, která vyhrála zároveň i mezi rakouskými reprezentantkami.
Z české skupiny se hodnotiteli nejvíce líbila anděla po otci Celebron a otci matky HG-076 z chovu Proagro Radešínská Svratka. Ve švýcarské skupině nejlépe zabodovala Umbra po otci Fleuron (OM: Aldor) chovatelů Grafových z Bleikenu. Mezi německými plemenicemi zvítězila dcera Romela Marika (otec matky Reder) z chovu Edgara Bőhmera z Rattelsdorfu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down