30.04.2010 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mimořádné ocenění pro kvasinky

V letošním roce získal na brněnském veletrhu Animal Vetex mimořádnou cenu Grand Prix přípravek Biosprint®. Není náhodou, že tento favorizovaný exponát získal již dvě ocenění, a to v Českých Budějovicích a v Přerově.

V čem tkví jeho mimořádnost přiblížil Ing. Vladimír Šiške, ředitel společnosti Nutratech, která tento výrobek na český trh dodává. Asi před patnácti lety se vědcům podařilo vyselektovat nový kmen kvasinek Saccharomyces cerevisiae MUCL/BCCM 39885 s neobyčejně rychlým stimulačním účinkem aktivity ovlivňování některých bachorových funkcí. Tento specifický kmen kvasinek se v bachoru rozmnožuje a přitom vznikají biologicky aktivní metabolity, které pak stimulují aktivitu těch bakterií, jež rozkládají celulózu a konzumují mléčnany. Tento proces zvyšuje stravitelnost vlákniny. Dochází k ovlivňování mikrobiální populace bachoru a průběhu fermentace požadovaným směrem, což výrazně zvyšuje využití krmné dávky.
V konečném důsledku vedou tyto pochody k vyšší užitkovosti i k lepšímu zdravotnímu stavu zvířat (méně metabolických poruch), včetně snížení počtu somatických buněk v mléce. „V poslední době bylo provedeno množství pokusů, které vždy prokázaly výrazný pozitivní efekt na produkci mléka. Zvýšení dosahovalo 1,2 až 3,26 litru mléka na kus a den. I při takovéto vysoké produkci mléka nedošlo v žádném případě k negativnímu ovlivnění jeho kvality,“ uvedl Ing. Šiške.
„Biosprint® představuje v používání krmných aditiv naprosto novou dimenzi. Jedná se o přírodní a ekonomické řešení, a to jak v intenzivních podmínkách výroby mléka, tak v podmínkách, kde vzhledem k nízkým výkupním cenám mléka je snaha zemědělských podniků co nejvíce využívat vlastní zdroje krmiv (objem a jádro). Jeho zařazením do krmné dávky lze dosáhnout maximální využitelnosti krmiv a energie. Jedná se také o velmi ekonomicky výhodné řešení, neboť návratnost použití tohoto přípravku se pohybuje v rozpětí 1:4 až 1:8. A to je bezesporu důvod, proč jeho obliba stoupá nejen v celé Evropě ale i v České republice a proč je tak úspěšný i na soutěžních polích,“ uzavřel ředitel firmy Nutratech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down