Minimalizovat výskyt klostridií v silážích pro zdraví dojnic

O udržení zdraví dojnic z pohledu krmení siláží jako součásti směsné krmné dávky přednášel v Brně na 18. mezinárodním sympoziu věnovaném konzervaci objemných krmiv doc. MVDr. Josef Illek, DrSc. Zabýval se problematikou možné kontaminace siláží půdou nebo odpadní vodou, jejichž důsledkem může být klostridiová infekce, která ničí zdraví dojnic a mnohdy končí i úhynem zvířat.

Krmení konzervovaným krmivem špatné hygienické kvality vede u dojnic ke sníženému příjmu směsné krmné dávky, ke zhoršení fermentace v bachoru. Absorpce nežádoucích látek poškozuje funkci jater a ledvin, má negativní vliv na ovariální aktivitu a parenchym mléčné žlázy. Krmení špatné siláže znamená, že dojnice mají vysoké predispozice k metritidám, mastitidám a laminitidám a navíc je častá i embryonální mortalita. Klostridie, které se v silážích pomnoží, mohou penetrovat do těla a způsobit záněty peritonea, jater a ledvin a myokardu, plic a svalů. Masivní infekce způsobují horečku a mohou vést k sepsi a úhynu zvířete.

Pro experiment byla pozorována dvě stáda, u nich ž se objevily klostridiové infekce. V jednom z nich byla zvířata krmena travní senáží, která byla sklizena za špatného počasí a kontaminovaná půdou. Ve druhém stádě byla jetelotravní senáž infikovaná vodou z kanalizace a z potoka, jenž protékal pastvinou.

Pro zajištění zdraví mladého skotu i dojnic a odpovídající užitkovost je nezbytné zabránit kontaminaci silážované hmoty půdou. Při silážování se musí používat ten nejlepší management, silážní inokulanty pro rychlé snížení pH, dobře siláž udusat a zakrýt. Během výroby siláže, fermentace i krmení siláže dejte pozor na její kontaminaci odpadními vodami nebo kejdou. Vždy dbejte na  bezpečnost napájecí vody.*

Podrobněji v časopisu Náš chov 10/2019.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down