Mléčná farma roku 2013

Šestý ročník soutěže, kterou pořádá ve spolupráci s partnery společnost Zoetis, se pomalu uzavírá a zanedlouho budeme znát letošní vítěze. Odborná porota navštívila minulý týden (18.–21. března) dvanáct nejlepších farem, které byly v prvním kole vybrány podle hlavního kritéria, tj. počtu somatických buněk v mléce.

Bylo jich dvanáct proto, že se nově soutěží  v kategorii „Zlepšovatel roku“(odměněna bude farma, farma nejvyšším zlepšením v oblasti počtu somatických buněk v mléce za posledních 18 měsíců) a samozřejmě pět farem s chovem holštýnských a pět s chovem českých strakatých dojnic.

 

Letos jsme navštívili Lesonice (RS Lesonice a.s.), Tlumačov (ZOD Mrákov), Řenče (Lukrena a. s.), Malčín (Malčínská a.s.), farmu Dobrá Voda (ZD Podchlumí), Rodná (ZD Pojbuky), Štichovice (ZDV Štichovice), Agras Bohdalov, Svojek (DS Agro Libštát s. r. o.), Agro Jesenice – Hodkovice, ale i Katovice (AGROKAT spol. s r.o.) a Koberovice (ZOD Hořice).

 

 Na farmách byla sledována pomocná kritéria jako hygiena získávání mléka, zdravotní stav mléčné žlázy a končetin, ustájení, kvalita krmiva a celkový managementu farmy. Na základě „inspekcí“ na farmách bude vyhodnoceno konečné pořadí farem.

 

Cílem soutěže je motivovat producenty mléka k zavádění opatření pro zvyšování kvality mléka, zlepšování zdravotního stavu dojnic, a tedy zvyšování konkurenceschopnosti. Na závěrečném ceremoniálu je oceněna tvrdá práce a úsilí chovatelů.

 

Na odborném semináři „Kvalita mléka má svou cenu!“, který se uskuteční 15. května 2013 ve Větrném Jeníkově se dozvíme, jak se chovy umístily.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down