28.10.2021 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléčné krmné směsi pro růst i zdraví

Zkrmování mléčných krmných směsí telatům je v mnoha zemědělských podnicích standardním postupem. Chovatel při jejich použití zná přesné složení výsledného nápoje a může velmi dobře ovlivnit jeho množství pro jednotlivá telata, ať už prostřednictvím krmného automatu nebo mléčného taxíku, případně i při krmení „z ruky“.

Jak ale říká ředitel společnosti Fides Agro, spol. s r. o., MVDr. Ivo Paulík, často se stává, že chovatelé „chtějí do telat nacpat maximum nápoje a chlubit se přírůstkem“. Takový postup však často vede k průjmovitým stavům, vyčerpání telat, v extrémním případě i k úhynu. „Vysoké dávky mléčných krmných směsí mohou být kontraproduktivní,“ shrnuje ředitel firmy, který se složením a vyvíjením nových mléčných náhražek dlouhodobě zabývá.

Novinkou letošního roku je mléčná směs Telfid® Insta Grand, která na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně získala cenu týdeníku Zemědělec.

Jedná se o mléčnou náhražku pro krmení telat do 1 měsíce věku v neokyselené formě. Klasická bílá mléčná směs využívá kombinaci sladké syrovátky, podmáslí a plnotučného sušeného mléka a je celoročně použitelná. Vyznačuje se vysokým podílem mléčných složek, přičemž většina pochází z českých zdrojů. Vyvážený obsah živin spolu s přídavkem doplňkových látek redukují výskyt průjmového onemocnění v chovu a vysoký obsah přidaného železa přispívá k tvorbě erytrocytů. Značnou výhodou směsi je právě její protiprůjmový účinek díky obsahu probiotik, organických kyselin, mezi nimiž dominuje obdukovaná kyselina máselná, dále pektinů a také protilátek účinných proti infekčním původcům průjmových chorob. Tato směs navíc zabezpečuje okyselení nejen slezu, ale také přední části tenkého střeva, což je podle MVDr. Paulíka část trávicího traktu, kde vzniká nejvíce průjmů. „Jsme schopni do mléčné směsi dodat jasně deklarované množství protilátek, které se přirozeně vyskytují v nativním mléku. Krmením náhražky bez protilátek totiž chovatel přichází o tuto výhodu nativního mléka,“ uvedl Ivo Paulík.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down