Mlékárenský průmysl nebyl připraven na to, že H5N1 nakazí krávy

Odborníci z oboru tvrdí, že spolupráce napříč obory pomohla producentům mléka reagovat od března, kdy byly potvrzeny první infekce H5N1 u skotu. Když bylo stádo dojnic v Texasu v březnu zasaženo záhadnou nemocí a tato nemoc byla později určena jako H5N1, mlékárenský průmysl byl zcela zaskočen, podle odborníků, kteří hovořili během webináře 11. července.

Na stupnici od jedné do 100 bych řekl, že jsme byli na stovce: naprosté překvapení, když jsme to zjistili u dojnic. Nebylo to v našem hledáčku až do 25. března,“ řekl Jamie Jonker, Ph.D., hlavní vědecký pracovník Národní federace producentů mléka. „Když jsme v únoru a březnu tohoto roku začali mít stáda se záhadnými nemocemi v Texasu a Novém Mexiku, vylučovali jsme všechno ostatní. Nebyla to běžná nemoc, nebyla to méně častá nemoc, nebyla to neobvyklá nemoc. Nebylo to nic z toho, co bychom očekávali.“

 Zjistily to laboratoře

S pomocí partnerských laboratoří, které spolupracují s živočišnou výrobou, byla 25. března potvrzena nákaza H5N1 – ptačí chřipka. „Díky skvělé práci našich laboratoří jsme mohli zjistit, že se jedná o H5N1 – naprosté překvapení, nic, na co bychom se připravili. Takže je to nový virový problém u dojnic,“ řekl Jonker.

U drůbeže již roky

Zatímco drůbežářský průmysl se potýká s ptačí chřipkou a reaguje na ni přibližně 10 let, mlékárenský průmysl se nyní snaží dohnat, protože nepočítal s tím, že by tento virus zasáhl dojnice. „Kdybychom měli šest měsíců, rok, abychom se na to společně připravili, byla by to lepší situace, než v jaké jsme nyní,“ řekl Jonathan Zack, DVM, ředitel pro připravenost a koordinaci incidentů pro Veterinární a rostlinolékařskou inspekční službu (APHIS) amerického ministerstva zemědělství (USDA). „Velkým poučením z ptačí chřipky je, že je to předvídatelně nepředvídatelný virus.“

Bude se očkovat?

Zack uvedl, že v květnu Centra pro veterinární biologiku USDA APHIS podala žádost o informace očkovacím společnostem, aby se dozvěděly o všech existujících vakcínách a nových technologiích, zejména pro potenciální použití u mléčného skotu.

„Sluší se, abychom spolupracovali na diskusi o scénářích očkování, politikách a vzájemně se informovali o tom, co si myslíme, že by mohlo fungovat technicky, co si myslíme, že bude fungovat pro konkrétní podnik nebo komoditu, a pak, jaké jsou důsledky pro mezistátní obchod, vnitrostátní obchod a mezinárodní obchod,“ řekl. „Jakýkoli úspěšný program nákaz zvířat, reakce na mimořádné události, se musí týkat producentů, průmyslových skupin (Národní síť laboratoří pro zdraví zvířat), státních veterinárních úředníků. Čím více se nám podaří dospět ke konsensu o tom, jaká je nejlepší reakce, tím lépe na tom budeme.“

 Všichni se snaží

Odborníci z oboru a zainteresované strany již léta vyvíjí a aktualizují plány bezpečných dodávek potravin – kontinuitu obchodních plánů, které vzešly ze společného úsilí s průmyslem, státy, federálními partnery a akademickými institucemi, včetně Iowské státní univerzity, Minnesotské univerzity, Kalifornské univerzity v Davisu a Kansaské státní univerzity, uvedla veterinární konzultantka Danelle Bickett-Weddleová. DVM.

Chytří, inteligentní a praktičtí lidé se zdravým rozumem se roky scházeli a snažili se přijít s otázkou: Co se stane, když? Jak udržíme lidi v byznysu?“ řekla. „Některé z těchto principů používáme právě teď u H5N1. Naši producenti mléka zjišťují nemoci pomocí něčeho, čemu říkáme aktivní pozorovací dohled. To bylo stanoveno ve všech těchto plánech bezpečných dodávek potravin, protože jsme věděli, že je to něco, co mohou výrobci udělat. Proti této nemoci nemáme vakcínu. Naší nejlepší obranou je nyní biologická bezpečnost.“

Ptáci za to nemohou

USDA APHIS v červnu uvedlo, že šíření H5N1 ve stádech dojnic je pravděpodobně výsledkem pohybu dobytka, nikoli zavlečením divokými ptáky. Dalším potenciálním zdrojem přenosu viru je sdílené vybavení a vozidla, která nejsou čištěna mezi farmami, stejně jako sdílený personál, který navštěvuje různé farmy nebo má hospodářská zvířata nebo drůbež ve svém osobním bydlišti. Riziko přenosu onemocnění představují také častí návštěvníci, včetně veterinářů, odborníků na výživu a krmivářských poradců a smluvních přepravců. „Virus, který se vyskytl na mléčných farmách, infikoval některé drůbeží farmy,“ řekl Zack. „Nemyslím si, že by s tím někdo polemizoval.“

Feed Strategy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down