09.09.2013 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléko by nás mělo živit

Dojicí systém Lely Astronaut, který se aktuálně prodává již ve čtvrté verzi, není ani v České republice žádnou novinkou. Zatímco ve světě oslavil Astronaut dvacetiny, v naší zemi je na trhu již deset let. Mnoho chovatelů má přitom s jeho využíváním zkušenosti trvající skoro stejně dlouhou dobu.
Jedním z chovů je hospodářství manželů Suchánkových v obci Lhůta u Vysokého Mýta v okrese Ústí nad Orlicí. Jak říká Renata Suchánková, kravín z bývalého majetku JZD Džbánov, ve kterém začali v roce 1992 hospodařit, nikdo nechtěl. „K samostatnému hospodaření nás přiměl manželův otec. Začínali jsme s nevyhovující stájí, bývalou K-96 z roku 1958 a 88 kravami. Většinu majetku jsme si museli pronajmout od družstevních restituentů stejně jako 127 hektarů půdy, s nimiž jsme začínali,“ vzpomíná na hektickou dobu před dvaceti lety chovatelka.
Postupem času se podařilo Suchánkovým všechen majetek odkoupit a dnes hospodaří na 155 hektarech zemědělské půdy a v rekonstruované stáji chovají 82 krav, z nichž se 71 aktuálně dojí.
„Před dvaceti lety jsme měli v nevyhovující stáji 80 krav s užitkovostí mezi 4 a 5 tisíci kilogramy mléka, kolem kterých se motalo šest zaměstnanců,“ shrnuje tehdejší situaci Miroslav Suchánek a dodává, že oběma bylo jasné, že stávající podmínky a denní dodávka do mlékárny maximálně tisíc litrů nemůže pro dobré uživení stačit. „Protože by nás mělo živit mléko, rozhodli jsme se do něj investovat,“ říká farmář.
Zhruba před deseti lety pak měli manželé možnost vidět v praxi první dojicí roboty u nás, byli pozvání do podniku Selekta Pacov. Systém s dojicími roboty se jim zalíbil a rozhodli se, že si jej do podniku také pořídí. Nejprve bylo ale třeba „rozchodit“ krávy, které byly zvyklé stát uvázané u žlabu. Proto v roce 2004 chovatelé zprovoznili pastvinu, na níž plemenice pravidelně vyháněli.
Potom už mohli plánovat přestavbu vazné stáje tak, aby vyhovovala kravám i technologii. Samotná rekonstrukce včetně instalace lehacích boxů probíhala za provozu, Lely Astronaut A2 přišel na řadu v prosinci 2006. Prvního ledna 2007 se ve Lhůtě začalo dojit automatem.

Více informací si přečtete ve Farmáři č. 10

Na přiloženém videu můžete vidět část chovu ve Lhůtě

 

http://youtu.be/SX-cLhglZ0U

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down