Když se řekne kravské mléko, můžeme se setkat jak s názorem, že lepší potravinu snad ani nelze získat, stejně tak jako s tím, že mléko patří telatům a do výživy člověka nepatří. Existuje nespočet studií, které jedné či druhé skupině dávají za pravdu. Kde je pravda ve skutečnosti a zda je možné ji vůbec jednoznačně stanovit, bude nejspíš ještě pěkně dlouho záhadou.
Ať už je to s tou pravdou jakkoliv, mléko je základem lidské stravy již hodně dlouhou dobu a nezbývá než konstatovat, že za ty stovky a tisíce let měl lidský organismus mnohem více času se přizpůsobit jeho trávení lépe než třeba jahodám v zimě či potravinám převáženým přes polovinu zeměkoule v kterýkoliv čas. Ať se to komu líbí nebo ne, mléko je plné klíčových živin – bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů – a řada lidí jeho konzumací přirozeným způsobem pokrývá nároky svého těla.
Z globálního pohledu je kravské mléko nejvyužívanějším mléčným produktem a jeho roční spotřeba podle Organizace pro výživu a zemědělství Organizace spojených národů (United Nations Food and Agricultural Organization, FAO) přesahuje 800 milionů tun. Další diskuse se vedou o jeho složení a také vlivech, které mají přítomnost jednotlivých složek a jejich podíl na svědomí. Aby v tom už bylo jednou pro vždy jasno (nebo alespoň na nějakou dobu jasněji), vědci nedávno publikovali v Journal of Agricultural and Food Chemistry komplexní, centralizovanou databázi všech známých složek kravského mléka.
Jak je patrné, spotřeba mléka pro výživu člověka hraje klíčovou úlohu v globální ekonomice a rozvoji zemědělství, a to už více než deset tisíc let. Díky své popularitě se v novodobé historii stalo předmětem mnoha vědeckých studií. Analýza mléka může být hodně komplexní proces, protože tato tekutina může být ve svém složení velmi variabilní. Obsah jednotlivých složek v mléce závisí například na plemeni dojnice, typu krmné dávky a dalších vnitřních i vnějších faktorech. Existují tisícovky složek, které vědci v této tekutině objevili, ale veškerá dosud získaná data byla roztroušena napříč dostupnou literaturou.*