08.09.2011 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní technologie pro předvýkrm selat

Chovatelé jihočeského Velešína v posledních letech rekonstruovali a modernizovali technologie ustájení a krmení ve stájích pro chov prasnic, v porodně a naposledy také pro předvýkrm selat. Na podzim loňského roku celý chov repopulovali.

Agropig CZ, s. r. o., je společností vlastněnou několika zemědělskými podniky a provozuje živočišnou výrobu specializovanou na chov prasat ve Velešíně a ve Chmelné.. Ve Velešíně mají haly pro odchov prasniček a chov prasnic, porodnu a předvýkrm selat. Prasata se vykrmují ve středisku ve Chmelné, vzdáleném necelých 30 km.

V loňském roce chov repopulovali, v říjnu dovezli prasničky z Francie z hybridizačního programu Nucleus a současný stav je 550 prasnic a 330 prasniček, v předvýkrmu je 2000 selat a stejný počet, tedy 2000 prasat, je zatím ve Chmelné.

 Nejnovější rekonstrukce technologií

Původně byly v hale, kde jsou nyní jednotlivé sekce předvýkrmu, velké skupinové kotce podestýlané slámou, krmilo se suchým krmením za použití sesypných samokrmítek. Hala byla monobloková a provoz byl kontinuální. Kromě velké náročnosti na práci ošetřovatelů byl hlavním problémem zdravotní stav zvířat.. Proto se chovatelé rozhodli změnit ustájení na roštové a rozdělit halu na devět sekcí.

Selata jsou po odstavu ve věku 28 dní přesunuta do jednotlivých kotců po 28 kusech a do výkrmny se potom odvážejí v hmotnosti asi 27 kg. Součástí kotce jsou výhřevné desky kryté plastovým přístřeškem, které jsou důležité zejména pro tepelný komfort selat po odstavu, a koryto a napáječka.

Pro krmení selat v předvýkrmu zvolili systém Spotmix, technologii automatického krmení vlhkým krmivem. Zařízení má přednost ve vysoké přesnosti míchání a dávkování krmiva pro každé jednotlivé koryto, tedy pro každé krmné místo. Protože Agropig Velešov je podnikem bez půdy, nakupují kompletní krmné směsi od firmy Hansa C. B., spol. s r. o.. Zootechnik Karel Vácha říká, že u nich je systém Spotmix nastaven tak, že může volit krmnou směs ze čtyř zásobníků a plynule přecházet ze směsi od prestarteru na kompletní krmné směsi pro odchov selat podle hmotnosti. Suchá krmná směs je dopravena proudem vzduchu k rotačnímu rozdělovači a potom do jednotlivých koryt, kde je nadávkované krmivo smáčeno vodou. Systém doplňuje krmivo do koryt pokaždé, když sondy detekují, že jsou prázdná a umožňuje také případnou medikaci krmiva. Po naplnění až tří manuálních násypek se po zadání požadavku na řídicí jednotce medikament dávkuje automaticky. Pro případ, že by zvířata spotřebovala více krmiva a koryta by byla častěji prázdná, je Spotmix ve Velešíně nastaven na zvýšení dávky až na 140 % denní krmné dávky.

V celém chovu prasat ve Velešíně pracuje denně šest ošetřovatelů zvířat, tedy dvě ošetřovatelky na porodně, dvě u předvýkrmu, které zároveň pracují ve stáji u jalových a březích prasnic a pomáhají na porodně, a dále dva inseminační technici. Samozřejmě je vždy přítomen zootechnik.

 Nová technologie přinesla zlepšení užitkovosti

Modernizací technologie ustájení a krmení v předvýkrmu, ale také u pozitivní změnou zdravotního stavu zvířat díky repopulaci, stejně jako udržení zdraví prasat důsledným dodržování černo-bílého provozu, znamená také lepší výsledky užitkovosti.

Ve „staré“ technologii ustájení (v kotcích s podestýlkou, v monoblokové hale a při suchém krmení) byl průměrný denní přírůstek selat v předvýkrmu 260 g, konverze 2,24 kg krmné směsi na kilogram přírůstku a úhyn selat byl 13,5 %.

Po modernizaci ustájení a zavedení krmení Spotmix byl denní přírůstek 450 g, spotřeba krmiva na kilogram přírůstku – konverze 2,04 kg a úhyn selat se snížil na 4,3 %.

Po repopulaci chovu, přestože výsledky jsou shrnuty zatím jen za krátké období (první selata byla odstavována a přesunuta do předvýkrmu v březnu 2011), jsou významně lepší. Průměrný denní přírůstek činí 564 g, konverze 2 kg a úhyn selat je 1,63 %.

Podle Ing. Petra Skamene, jednatele společnosti, velký podíl na zlepšujících se výsledcích má technologie chovu, ale rozhodující je zdravotní stav zvířat. „Podle toho, jak chovatelé prasat dbají o zdraví zvířat (případně využijí možnosti repopulace), se dá usuzovat na jejich vztahu ke zvířatům na to, zda jim záleží na jejich pohodě,“ uzavřel Ing. Skamene.

 Klíčové informace:

·        Společnost Agropig CZ, s. r. o. vlastní několik zemědělských podniků. Prasata chovají ve Velešíně, který leží asi 20 km jižně od Českých Budějovic v okrese Český Krumlov. Prasata se vykrmují ve středisku ve Chmelné, vzdáleném necelých 30 km.

·        Současný stav ve Velešíně je 550 prasnic a 330 prasniček, v předvýkrmu je 2000 selat a ve výkrmně ve Chmelné je zatím také 2000 prasat.

·        Repopulace chovu v roce 2010 znamenala rozhodující pozitivní změnu zdravotního stavu prasat a spolu s novou technologií také zvýšení výsledků užitkovosti.

Více se dočtete v časopisu Náš chov 9/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down