Jak jde čas a jak stoupá cena lidské práce a klesá ochota pracovat v zemědělství, tak se zvyšuje využití moderních technologií a automatických systémů v chovech hospodářských zvířat. Téměř každým rokem se na trhu objeví nějaká ta novinka či inovace, jejímž úkolem je zlepšit a zjednodušit chovatelskou a ošetřovatelskou práci, nahradit lidskou sílu a v posledních letech stále častěji i oči a zkušenosti.
Pokles zájemců o práci v zemědělství a v živočišné výrobě zvlášť, je dlouhodobým trendem nejenom v České republice. Pracovních příležitostí je spousta a už dávno neplatí rčení: „Když jsi blbej, půjdeš dělat do chlíva nebo na pole.“ Právě díky potřebě vysoké produktivity, efektivity a plnění podmínek welfare se ve stájích stále častěji objevují sofistikovaná technická řešení, která potřebují také náležitě vzdělanou obsluhu.
Ve stájích pro chov skotu už fungují nejenom robotické dojírny, nebo automatické přihrnovače krmiva. Automatizované krmení už není výsadou chovů drůbeže a prasat. Dodavatelé technologií jsou již schopni i podnik s chovem skotu vybavit plně automatickou krmící linkou. Pravda, není to zrovna nejlevnější, ale odpadají starosti se sháněním pracovních sil, jejich školením a kontrolováním, dohadováním se o odměnách či sháněním zástupů v době dovolených či nemoci. Také podestýlání a úklid hnojných chodeb může být úkolem automatického zařízení.
A nesmíme zapomenout na systémy, které zajišťují stájové mikroklima na potřebných hodnotách. Již nejedna stáj byla vybavena čidly, která kontrolují teplotu a vlhkost ve stáji, či obsah některých plynů ve vzduchu, případně komunikují s venkovní meteostanicí a podle potřeby upravují zakrytí bočních stěn, otevření větracích otvorů, spuštění ventilátorů nebo sprchovacích zařízení k ochlazování zvířat.
Řeklo by se, že už té práci na stáji na člověka moc nezbývá, ale opak je mnohde ještě pravdou. I přes všechny tyto vymoženosti toho ještě na ošetřovatele zbývá docela dost. Je potřeba zvířatům potřeba poskytnout nejenom dostatek odpovídajícího krmení, čisté prostředí k odpočinku a v případě dojnic i pravidelné podojení. Je třeba zajistit reprodukci a to bez vyhledávání říjí není dost dobře možné (pokud tedy nepůsobí ve stádě plemeník v přirozené plemenitbě) a nelze opomenout, že jednou z důležitých podmínek welfare zvířat je jejich dobrý zdravotní stav. Výsledky závisí buď na pozornosti a zkušenosti chovatele či ošetřovatele, který pravidelně kontroluje stádo, nebo na některém z technických pomocníků. S vyhledáváním říjí velmi dobře pomohly pedometry, které monitorují aktivitu zvířete. Objektivy kamer sledují nejen porodny, ale i běžné stáje. Termokamery dovedou snadno a rychle odhalit podchlazeného či přehřátého jedince. A vývoj jde stále dál a vznikají systémy, které dovedou mnohem víc a stále častěji pracují s umělou inteligencí a chovatel pak může být přímo upozorněn na případný problém.