25.01.2021 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring drží AMP na uzdě

Ještě před čtyřmi roky se africký mor prasat u nás nevyskytoval. Historicky poprvé byl potvrzen v populaci prasat divokých 26. června 2017 vyšetřením dvou uhynulých divočáků nalezených o pět, respektive čtyři dny dříve v katastrálním území Příluky u Zlína. Dlužno říci, že pokud by Státní veterinární správa nemonitorovala výskyt afrického moru prasat sérologickým a virologickým vyšetřením u všech nalezených kadáverů černé zvěře, jeho další šíření se mohlo odvíjet podle zásadně odlišného scénáře.

Potom, co akreditovaná laboratoř Státního veterinárního ústavu v Olomouci potvrdila africký mor prasat (AMP) u dvou uhynulých divočáků na Zlínsku, Státní veterinární správa ihned přijala řadu opatření, kterými se podařilo zabránit nejen dalšímu šíření této nákazy v populaci prasat divokých, ale zejména jejímu zavlečení do chovů domácích prasat.
V uvedené vysoce rizikové oblasti bylo potvrzeno celkem 230 pozitivních divočáků, z nichž bylo 212 nalezených uhynulých a 18 ulovených. U domácích prasat nebyly zjištěny žádné případy afrického moru prasat.
Zatím poslední pozitivní nálezy byly potvrzené 8. 2. 2018 u uloveného prasete divokého, respektive 15. 4. 2018 u nalezeného uhynulého divočáka. Protože všechna další vyšetření na AMP byla negativní, Evropská komise dne 12. 3. 2019 prováděcím rozhodnutím Komise (EU) 2019/404 oficiálně potvrdila úspěšné dokončení eradikace afrického moru prasat v České republice. O měsíc později (19. 4. 2019) Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) obnovila pro Českou republiku statut země prosté AMP.
Přestože tím byla Česká republika celosvětově znovu uznána za zemi prostou afrického moru prasat, Státní veterinární správa nadále pokračuje v celoplošném monitoringu. V jeho rámci provádí na celém území vyšetření všech nalezených uhynulých prasat divokých, a to včetně prasat sražených dopravním prostředkem (podpořeno vyplácením nálezného v částce dvou tisíc korun za kus). Prasata domácí se vyšetřují na africký mor prasat jen v případech náhlých úhynů bez jasné příčiny nebo s podezřením na nákazu, při hromadných úhynech a u zmetalek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down