11.05.2018 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring protilátek proti Aujeszkyho chorobě

Státní veterinární správa (SVS) provedla mezi 10. 10. – 31. 12. 2017 plošný monitoring Aujeszkyho choroby (ACH) v populaci prasat divokých. V jeho rámci byla zjišťována přítomnosti protilátek ve vzorcích krve odebrané od všech divokých prasat ulovených na území ČR v tomto období. V celé ČR bylo při tomto testování vyšetřeno celkem přes 82 tis. prasat divokých. Protilátky proti viru ACH byly zjištěny u 21 procenta vzorků. Důvodem testování byla potřeba aktualizace výsledků monitoringu ACH uskutečněného v letech 2011 až 2013 a rovněž redukce přemnožené populace prasat divokých podpořená výplatou zástřelného.

Procento prasat, která byla v jednotlivých krajích pozitivní na přítomnost protilátek proti ACH, se pohybovalo v rozmezí od 16,3 % až 28,8 %. Nejvyšší podíly pozitivních prasat byly zjištěny v Olomouckém, Zlínském a Jihomoravském kraji. Co se týče oblastí v Čechách, nadprůměrná procenta pozitivních vzorků vykazují okresy Chomutov, Most, Hradec Králové, Jičín, Písek a České Budějovice.

„Z výsledků monitoringu vyplývá, že u zhruba pětiny divokých prasat na celém území ČR se vyskytují protilátky proti viru Aujeszkyho choroby. Přítomnost protilátek potvrzuje výskyt viru v populaci divokých prasat a skutečnost, že část populace divokých prasat se s tímto virem v průběhu svého života setkala. Přítomnost protilátek neznamená, že všechna sérologicky pozitivní prasata jsou aktivními vylučovateli viru,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „Přesto však u těchto zvířat stále existuje možnost vylučování původce do vnějšího prostředí, a to zejména při působení stresu či jiných faktorů ovlivňujících imunitní systém. Je tedy nadále aktuální věnovat pozornost prevenci infekce domácích zvířat.“

Vyšetření u prasat ulovených v letech 2011 až 2013 přineslo pozitivní výsledek ve 33 %. Na základě porovnání loňského monitoringu s výsledky předchozího šetření v letech 2011 – 2013, je tedy možné konstatovat mírně klesající trend procenta pozitivních, který koreluje i s hodnotou zjištěnou při monitoringu v roce 2004 – 47,6 %.

Více si přečtete v květnovém Farmáři

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down