07.10.2013 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Montbeliard – druhé nejoblíbenější dojnice

17. ročníku celostátní soutěže se zúčastnilo 216 krav a 24 jalovic.
Zemědělci v Auvergne čekaly na tuto soutěžní přehlídku deset let. Jsou velmi dobře připraveni, protože prošli mnoha letos již mnoha soutěžemi. Montbeliarde se velmi dobře přizpůsobil podmínkám chovu v pohoří í Massif Central. V současné době se v Auvergne chová asi 57 000 krav plemene montbeliarde (třetí region po Franche-Comté a Rhône -Alpe).

Přes 60 chovatelů plemene se zúčastnilo se svými zvířaty třídenních národních soutěží, přijeli chovatelé z oblastí od jihozápadní Lorraine přes Bretaň až k Alpám. Navíc letos poprvé se přehlídky zúčastní i krávy ze zahraničí, s osmi kravamidorazili farmáři ze Švýcarska.
Soutěž začala ve středu odpoledne s jalovicemi, celý den čtvrtek bude věnována celostátní soutěži s klasifikací sekcí krav. Uděleny byly tituly Super vemeno a Absolutní vítěz.
Montbeliarde nyní představuje 17 % francouzských dojnic (oproti 13 % v roce 2000 ) . Jeho schopnost produkovat kvalitní mléko a velmi dobrá plodnost a dlouhověkost, by měly plemeni pomoci získat mezinárodní uznání.
Na území Francie se chová v současnosti  zhruba 400 000 krav plemene montbeliarde s průměrnou hmotností krav asi 650 kg až 800 kg a býka 1000 až 1200 kg.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down