23.05.2019 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti reprodukční biotechnologie v chovech skotu

Současné reprodukční biotechnologie v chovech skotu pro využití genetického potenciálu geneticky cenných zvířat zahrnují několik metod. A to získávání embryí opakovanou superovulací a embryotransferem, tzv. program MOET (multiple ovulation and embryo transfer), dále transvaginální aspirace oocytů (Ovum pick up – OPU), produkce embryí v systému in vitro (IVP) a embryotransfer (OPU/IVP/ET).

Uvedené metody jsou většinou aplikovány v souladu s genomickým hodnocením rodičů. Předpokladem pro produkci embryí v laboratoři je získávání a kryokonzervace spermatu konvenčními technikami. Přitom v posledních pěti letech se k tomu účelu používá sexované sperma.
„To, že se v chovatelsky vyspělých státech Evropy pracuje s metodami MOET, OPU, IVP a ET, je vidět z údajů Evropské asociace pro embryotransfer (International Embryo Transfer Society). Například v loňském roce bylo evidováno 22 316 výplachů donorek a vyprodukovalo se 143 458 přenosu schopných embryí. Průměr na donorku byl 6,4 embrya s tím, že ročně se v členských zemích EU přenese 99 703 embryí, z nichž více než polovina, respektive 54,5 %, byla kryokonzervována. Do popředí se dostávají také metody produkce embryí v systému in vitro. Podle již zmiňované asociace se loni ve státech Evropské unie získalo 211 097 oocytů od geneticky špičkových donorek a v laboratoři bylo připraveno 51 971 embryí, z nichž bylo přeneseno 49 177 embryí, což představuje 33% podíl z celkového počtu přenesených embryí. Pokud se jedná o využití metody OPU/IVP, v Evropě se provedlo 18 684 transvaginálních aspirací ovocytů, přičemž v padesáti procentech případů byla použita hormonální stimulace. Na jednu aspiraci se získalo v průměru 11,3 oocytu, podíl oocytů oplozených sexovanými spermiemi byl 35,8 % a na jednu transvaginální aspiraci se v průměru vyprodukovalo 2,7 embrya,“ řekla na dubnovém semináři pro chovatele skotu, který v Humpolci uspořádal Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i., Ing. Marie Machatková, CSc., z VÚVeL, Brno.*
Více se dočtete v červencovém čísle časopisu Náš chov.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down