27.07.2020 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mrákovská výstava bude 2. září

Výstava holštýnského skotu pořádaná na západě naší republiky vždy jednou za dva roky v září má dlouholetou tradici. Organizátoři ZOD Mrákov, Natural a Insemina ji letos plánovali v plné parádě uspořádat již potřinácté. Virus cuchající nervy celému světu se pokusil tuto akci překazit, stoprocentně se mu to ale nepodařilo.

Jak komentoval Ing. Václav Šaloun ze společnosti Insemina, organizátoři chtějí chovatele udržet ve výstavnické bdělosti. Proto se vzhledem k současným omezením rozhodli uspořádat výstavu v trochu jiném gardu. „Chceme v klidu vybírat ty nejlepší plemenice z vašich stájí v nejvhodnějším čase, a pak je předvést porotě, bez pomoci studentů, bez zbytečného stresového převážení zvířat, bez veterinárních zkoušek a dalších nutných úkonů. Inspiroval mě příklad Fanatičky, která získala prestižní ocenění v roce 2005, aniž by vycestovala do světa. Proto původní termín mrákovské výstavy 2. září 2020 platí – jako termín vyhlášení jejích šampiónek,“ uvedl Ing. Šaloun.

Každý chovatel holštýnského skotu v obou barevných variantách, který se v minulosti účastnil mrákovské výstavy, má možnost do 15. srpna svoje plemenice nafotit a zaslat organizátorům. Po tomto datu se jednotlivé fotografie zveřejní na webových stránkách soutěže pod katalogovými čísly a tříčlenná porota určí pořadí prvních tří plemenic v šesti vypsaných kategoriích a celkové šampionky výstavy v obou barevných variantách. Následně se na stránkách uvedou chovatelé, původy a produkce krav. Ve středu 2. září se v Mrákově zveřejní výsledky a předají ceny chovatelům, nebude chybět ani o tradiční soutěž o nejlepšího tipaře z řad chovatelů, přičemž program bude upřesněn podle aktuální situace.

Plemenice se budou tradičně připravovat ve třech věkových skupinách:

prvotelky, krávy na druhé laktaci, krávy na třetí a vyšší laktaci, a to v obou barevných variantách. Jak uvedl Václav Šaloun, chovatel má možnost nafotit soutěžící v té nejlepší kondici i s ohledem na naplnění vemene. Zvířata se budou fotit nestříhaná a čistá.

Focení krav bude ze dvou stran:

  • z boku (fotografováno ve výšce vemene). Stranu si může chovatel zvolit i podle lepší poloviny zvířete. Hlava krávy by měla být co nejvýše s ohledem na hřbetní linii.
  • šikmo zezadu – tak, aby bylo patrné zavěšení vemene a závěsný vaz, zadní postoj a trup. Hlava může být nahoře, často se fotí s hlavou dole. Nechte na obrázku dostatek okolního prostředí.

Focení musí být na pevném povrchu, tak, aby byl vidět pazneht. Počítačové úpravy nejsou povolené.

Tři rozhodčí v každé skupině seřadí prvních pět zvířat. Plemenice zvlášť připravené mohou získat navíc 1 až 2 body. Součet bodů, maximálně 17, určí šampiónky jednotlivých skupin, ze kterých vzejdou hlasováním poroty i šampiónky výstavy,“ uzavřel Ing. Šaloun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down