29.07.2019 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Musíme zajistit dostatek krmení

V blízkosti Třeboně, v kraji rybníků, najdeme obec Libín. Společně se spádovými obcemi Spolí a Slavošovice má zhruba 320 obyvatel. Počátek současného osídlení spadá nejspíše do 11. století, první písemná zpráva se datuje do roku 1366. Jméno obce vzniklo podle historiků z místního názvu Libův Dvůr.

Na kraji obce najdeme Zemědělské družstvo Libín. Aktuálně hospodaří na 589 hektarech zemědělské půdy, z níž zhruba 140 hektarů připadá na trvalé travní porosty.

Rostlinná výroba je v Libíně z větší části podřízena výrobě živočišné. Na orní půdě se pěstují obilniny (pšenice ozimá na 80 ha, ječmen jarní na 88 ha, ječmen ozimý na 30 ha, oves na 35 ha), řepka se pěstuje na výměře 65 hektarů, kukuřice na 77 hektarech, jetel na 30 ha, jetelotrávy na 25 ha a luskoobilné směsky (peluška + oves) na ploše 15 hektarů.

Kvůli blízkosti Novohradských hor není zdejší oblast příliš zásobovaná srážkami, přesto podnik netrpí významným nedostatkem krmení pro chovaný skot. „Zajistit dostatek kvalitního krmení je pro nás prioritou, vždy se snažíme mít zásoby i na příští rok. Díky tomu jsme přežili loňské sucho bez dramatických změn,“ komentovala situaci zootechnička Jaroslava Soukupová a dodala, že v letošním roce byly i přes provedené obnovy trvalých travních porostů první seče kvůli suchu slabší, druhé ale vypadají velmi dobře.

Po roce 1993, kdy se původní jednotné zemědělské družstvo transformovalo na ZD Libín, obhospodařoval podnik zhruba stejnou výměru jako dnes. Skotu se zde ale chovalo mnohem více – ve třech vazných kravínech bylo přes tři sta krav. Postupným zlepšováním podmínek pro skot a snižováním stavů společně s nárůstem užitkovosti se počty chovaného skotu snížily, aktuálně je v Libíně 175 krav a 385 kusů českého strakatého skotu celkem.

Se společností Sano v podniku spolupracují dvě desítky let. Aktuálně sem jezdí Ing. Antonín Žižka, který tak navazuje na práci svého kolegy Ing. Václava Hůlky, který byl u všech důležitých momentů novodobé historie chovu.

Jedním z milníků bylo v Libíně zprovoznění novostavby haly pro 140 dojnic, která tzv. na zelené louce vyrostla v roce 2011. Prostorná a prosvětlená stáj je osazena dvěma dojicími roboty, které jsou podle zootechničky plně vytíženy. To je také důvodem plánovaného mírného snižovaní stavů dojnic. „Je zapotřebí splnit podmínku tzv. volného času robotu na úrovni dvaceti procent,“ komentuje zootechnička.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Thanks so much for making the effort for you personally to share such a nice information. I genuinely prefer to reading your blog post. I am extremely amazed together with your writing abilities and also using the design and style of your respective website. In any case, adhere to the nice good quality writing, it is rare to determine a great blog similar to this one right now. I am always searching for informative information like this. Click site: Academic writing

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down