Britští vědci zjistili, že mutantní viry ptačí chřipky H9N2 izolované v Pákistánu jsou schopné uniknout imunitě vakcíny a zároveň zvyšovat jejich potenciál infikovat lidi.
Podle výzkumného týmu z Pirbrightova institutu ve Velké Británii provádějícího sledování výzkum zjistil, že malé změny povrchového proteinu, nazývané hemaglutinin viru H9N2 influenzy A, dovolují, aby mutovaný virus vstoupil do lidských buněk.
Profesor Munir Iqbal, vedoucí skupiny pro aviární influenzu společnosti Pirbright, uvedl, že viry H9N2 způsobují mírné onemocnění a úhyny u drůbeže a nezpůsobují těžké onemocnění u lidí, ale schopnost viru ptačí chřipky H9N2 vázat na receptory podobné humánním vyvolává obavy z možného přenosu na lidi.
Viry influenzy, které infikují lidi a kuřata, používají obecně různé receptory hostitelských buněk. Uvedená studie prokázala, že mutantní virus se může vázat na buněčné receptory lidského typu, ačkoli preferuje ptačí receptory.
Hemaglutininový povrchový protein používají chřipkové viry pro vstup do hostitelských buněk pro zahájení replikace, což z něj dělá hlavní cíl pro imunitní systém. Tým také zjistil, že mutace, která je jedinou substitucí aminokyselin, může vést ke snížení obranyschopnosti kuřat, které byly očkovány proti viru H9N2. Tato mutace zvyšuje hemaglutininovou afinitu H9N2 k hostitelským buněčným receptorům, která překoná vazby protilátek, což brání neutralizaci viru.
Nicméně mutace stojí viry velké náklady. Vědecký tým zjistil, že mutantní virus HAN se v buněčných kulturách nereplikuje stejně účinně jako viry bez substituce aminokyselin. To dokazuje nutnost přesného a jemného vyvážení viru chřipky. Mohou se vyskytnout mutace, které uniknou imunitnímu systému a infikují různé hostitele, nicméně mnoho mutací bude mít za následek vznik viru, který není schopen se účinně replikovat. Příležitostně však těmito změnami vznikne virus odolný, což mu umožňuje rychle se šířit.
Skupina vědců nyní pracuje na tom, jak může mutantní virus H9N2 aviární influenzy A vygenerovat mutaci, která zasáhne správnou rovnováhu, přičemž si zachová schopnost vázat se na lidské receptory. To umožní lepší screening cirkulujících virů ptačí chřipky na vlastnosti, které umožňují infekci člověka a umožní včasná varování před jejich pandemickým potenciálem.*
Zdroj: Poultry World